Hlavní obsah
Organismus Henneguya salminicola, který cizopasí na lososech Foto: Profimedia.cz

Miniparazit na lososech dokáže žít bez kyslíku

Vědci objevili prvního živočicha na Zemi, který nepotřebuje k životu kyslík. Je jím drobný organismus odborně zvaný Henneguya salminicola, který cizopasí na lososech. Podle zpravodajské stanice CNN to tak mění definici, co všechno živočichové mohou být.

Organismus Henneguya salminicola, který cizopasí na lososech Foto: Profimedia.cz
Miniparazit na lososech dokáže žít bez kyslíku

Dosud byly známy jen mikroorganismy, které žijí bez kyslíku – tzv. anaerobní bakterie.

„Když mluvíme o ‚živočiších‘, představujeme si pod tím mnohobuněčné organismy, které na rozdíl od mnoha jednobuněčných organismů včetně bakterií potřebují ke svému přežití kyslík. V naší práci jsme ukázali, že existuje přinejmenším jeden mnohobuněčný živočich, jenž nemá genetickou sadu nástrojů k využití kyslíku,“ řekl Stephen Atkinson z americké Oregon State University, který výzkum vedl.

Krade živiny a nedýchá

Cizopasník žije v těle lososů. Místo aby konzumoval kyslík, kterého je v daném prostředí málo, tak podle Atkinsona „krade hotové živiny“ z těla ryby. Jak píše CNN, tento organismus zkrátka „nedýchá”. Přitom samozřejmě i ryby potřebují ve vodě kyslík.

Přestože Henneguya salminicola patří ke skupině živočichů označovaných také jako rybomorky, rybám podle vědců nejspíš neškodí. A lidi prý nakazit nemůže.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků