Hlavní obsah

Obří sladkovodní ryba vyhynula. Od roku 2003 ji živou nikdo neviděl

15. 1. 2020, 19:27
Novinky,

Veslonos čínský (Psephurus gladius), dříve obývající čínskou řeku Jang-c’-ťiang, byl prohlášen za vyhynulý druh. Živočich s průměrnou délkou přes tři metry byl považován za jednu z největších, možná úplně největší sladkovodní rybu na světě. Některé zdroje dokonce uvádějí, že mohl dosahovat více než sedmi metrů a vážit půl tuny. Příčinou vyhynutí je nadměrný rybolov, ale také přehrada vystavěná na čínské řece, která rybě znemožnila migraci.

Vědci prohlásili veslonose čínského za vyhynuléhoVideo: Novinky/Reuters

 
Článek

Ryba měla dlouhé a stříbrnošedé tělo, jméno dostala díky svému vystouplému čumáku připomínajícímu veslo či pádlo – však i anglicky se jmenuje Chinese paddlefish.

Vyskytovala se v mnoha částech nejdelší asijské řeky Jang-c’-ťiang, která je dlouhá 6300 kilometrů, pramení v Tibetské náhorní plošině a ústí nakonec až do Východočínského moře.

Ryba vyhynula nejspíš už mezi lety 2005 až 2010.

Tento veslonos mohl díky svému specifickému čenichu vycítit elektrickou aktivitu, aby našel svou kořist jako byli korýši nebo jiné a menší ryby.

Foto: AFP PHOTO, Profimedia.cz

Mrtvý veslonos čínský na snímku z počátku roku 2007

Od roku 2003 jej však nikdo živého nespatřil. V roce 2007 sice byl podle serveru Phys.org objeven ještě jeden exemplář, šlo ale o uhynulý kus na břehu po nelegálním odchycení.

Tým vědců z výzkumného ústavu Chinese Academy of Fishery Sciences ve Wu-chanu proto veslonose čínského vyhlásil za vyhynulého, jak informoval odborný magazín Science of The Total Environment.

Rybolov a přehrada

Podle odborníků byl hlavní příčinou každoročního úbytku těchto ryb nadměrný rybolov v 70. letech minulého století, kdy se ročně vylovilo 25 tun veslonosů.

Nejzásadněji k jeho vyhynutí však podle agentury Reuters přispěla ztráta přirozeného prostředí kvůli výstavbě přehrady Ke-čou-pa na hlavním toku řeky Jang-c’-ťiang.

Přehrada byla postavena bez takzvaného rybího žebříku či nějakého obtoku, který by rybám pomohl lépe překonat tuto značnou překážku. Veslonos čínský tak byl odříznutý od svého tradičního místa tření proti proudu.

Mamuti vyhynuli na odlehlém ostrově

Vědci se snažili lokalizovat veslonose na stovkách míst podél řeky za pomoci sítí, sonarů a elektrických rybářských přístrojů, dokonce monitorovali i rybí trhy po celé zemi, avšak nenašli nic.

Jde tak o první potvrzený vymřelý druh v roce 2020, nicméně na základě všech zjištění a matematických modelů ryba vyhynula nejspíš už mezi lety 2005 až 2010. Jak připomíná americký list The New York Post, předtím přitom přežila 150 milionů let.

Mezi další velké sladkovodní ryby patří arapaima velká nebo vyza velká.

Reklama

Související články

Výběr článků