Mezi uchazeči o VŠ vzrostl zájem o techniku, tvrdí analýza
Daná zjištění vyplývají z analýzy vzdělávací společnosti Tutor, která vychází z údajů ministerstva školství a jednotlivých vysokých škol.
Přijímací zkoušky na vysoké školy se letos kvůli mimořádné situaci kolem koronaviru na řadě oborů posunuly na pozdější termíny než obvykle. Někde začaly zkoušky v polovině června, jinde se budou konat třeba i v červenci nebo srpnu.
Předseda České konference rektorů Petr Sklenička již dříve řekl, že většina studijních programů bude mít minimálně dva termíny zkoušek.
Podle společnosti Tutor se letos proti loňsku zvýšil počet přihlášek hlavně na technických oborech, a to o devět procent, i když maturantů o pět procent ubylo.
Mírný nárůst zájmu lze podle mediálního zástupce společnosti Jana Šimrala v posledních letech pozorovat také u filozofických fakult. Letos se meziročně zvýšil o dvě procenta.
„Naopak poptávka po právnických a ekonomických oborech stagnuje či mírně klesá. U pedagogických fakult najdeme příklady, kde se letos počet přihlášek zvedl, například na brněnské Masarykově univerzitě. Stejně jako příklady opačné, třeba v Ústí či Plzni,” sdělil Šimral. Meziročně o sedm procent se snížil zájem o lékařské a zdravotnické obory.
Co se týče jednotlivých vysokých škol, výrazný růst počtu přihlášek zaznamenaly ČVUT či VŠB-TUO. Na ČVUT v Praze přibylo proti loňsku 17 procent přihlášených a na VŠB-TUO 31 procent. V obou případech k tomu podle Šimrala přispěly obory jako strojírenství nebo informatika.
Svůj vliv nepochybně mohlo mít i letošní zmírnění, nebo dokonce přímo zrušení přijímaček na některých školách, fakultách či oborech, případně leckde i možnost hlásit se na školu později.
Na většinu škol se hlásí méně lidí
Většina škol podle Šimrala v souvislosti s úbytkem maturantů - byť k samotné maturitě jich letos jde vyšší podíl než dříve - registruje proti loňsku méně přihlášek. Například Univerzita Karlova má letos o pět procent uchazečů méně.
Pokles zájmu nastal také v případě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Západočeské univerzity v Plzni nebo Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Úspěšně tomuto trendu odolala Masarykova univerzita v Brně nebo olomoucká Univerzita Palackého.