Hlavní obsah
V lavicích po jednom. I takto by mohla vypadat výuka v českých školách od 11. května. Snímek je z německého Hamburku. Foto: Charisius Christian, ČTK

Lidé v petici žádají, aby bylo možné vyučovat žáky i v přírodě

O možnost vyučovat žáky v i v přírodě po znovu otevření škol žádají lidé v petici ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Autoři petice jsou přesvědčení, že je to mnohem vhodnější než v uzavřené třídě. Současná nařízení přitom počítají jen s výukou na školních pozemcích.

V lavicích po jednom. I takto by mohla vypadat výuka v českých školách od 11. května. Snímek je z německého Hamburku. Foto: Charisius Christian, ČTK
Lidé v petici žádají, aby bylo možné vyučovat žáky i v přírodě

Současná pravidla pro znovuotevření škol jsou podle autorů petice, kterou do nedělního dopoledne podepsalo zhruba 600 lidí, vytvořená pro velké školy o stovkách žáků, které se věnují standardní výuce.

„Chtěli bychom upozornit na menší venkovské školy, soukromé školy s menším množstvím žáků a odlišným přístupem k výuce. Jeví se jako silně omezující v některých školách takovou podmínku dodržovat,” uvádí petice.

Výuka pod širým nebem je podle nich vhodná i proto, že se děti do škol vrací v květnu a červnu, tedy v nejteplejších měsících školního roku. „Pobyt v uzavřeném prostoru je pro šíření kapénkových infekcí daleko příhodnější než pobyt na čerstvém vzduchu,” píše se v petici. Celodenní nošení roušky navíc podle nich zdraví také neprospívá. Podle pokynů ministerstva má být ale povinná jenom při pohybu ve společných prostorách škol, nikoliv ve třídách.

Rozhodování ministerstva školství se petice snažily ovlivňovat už v polovině dubna, kdy se rozhodovalo o otevření škol pro žáky. Petici, která žádala, aby se školy do konce roku povinně neotevíraly, podepsalo přes 100 000 lidí. S opačným požadavkem pak přišla petice s téměř 35 000 signatáři. V peticích požadovali také studenti středních škol odpuštění letošních maturit, umožnění sportování dětí na organizovaných trénincích nebo pořádání letních táborů a sportovních soustředění.

Školy se kvůli šíření koronaviru uzavřely 11. března. První uvolňování opatření se týkalo vysokých škol, a to od 20. a 27. dubna. Nejdřív platilo pro studenty posledních ročníků, později pro všechny, a to pro společné aktivity nanejvýš pěti lidí. Od pondělí 11. května se režim vysokých škol může rozšířit na aktivity pro 15 lidí. Provoz škol to ale zřejmě příliš neovlivní, jelikož na některých již skončil semestr a na dalších skončí v nejbližších týdnech. Výuka i další činnosti v nich pokračují na dálku.

Od pondělí 11. května začíná rovněž nepovinná výuka pro žáky 9. tříd, děti z prvního stupně by se měly vrátit do škol 25. května, ovšem jen ve skupinách po 15 žácích. Školy byly kvůli epidemii nového typu koronaviru uzavřené od poloviny března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků