Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Eric Vidal, Reuters

Látka v opalovacích krémech může poškozovat DNA, zjistili vědci v Brně

Vědci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) Masarykovy univerzity v Brně přišli se zásadním zjištěním. Látka zvaná ethylhexyl metoxycinamát (EHMC), obsažená například v opalovacích krémech, ale i denních pleťových krémech, lacích na vlasy a parfémech, je pod vlivem ultrafialového záření nestabilní a může způsobovat poškození lidské DNA.

Ilustrační foto Foto: Eric Vidal, Reuters
Látka v opalovacích krémech může poškozovat DNA, zjistili vědci v Brně

Zmíněná látka EHMC má sloužit k ochraně před slunečním zářením, sama se však pod jeho vlivem mění a může vést k poškození lidského genomu. Podle odborníků z Masarykovy univerzity se látka ve výrobcích denní péče postupně přestává používat.

Podle vedoucího odborného týmu výzkumníků Pavla Čupra byly vlastnosti EHMC zkoumány, nikoli však biologické účinky této látky po její přeměně. Výzkumníci se tedy zaměřili na tuto oblast, a přišli se závažným zjištěním. V laboratorních testech vykazuje EHMC výrazný genotoxický efekt.

„Znamená to, že může poškozovat DNA člověka, a potenciálně tak způsobit mutace v genomu, které by mohly vyvolat i závažná onemocnění,“ uvedla doktorandka Anežka Sharma, která se na výzkumu podílela.

Genotoxické účinky byly sledovány na buňkách bakteriálních i lidských, a to včetně kmenových buněk jater. Jako první byly zveřejněny výsledky testů na bakteriích.

Podle Čupra je potřeba nyní používání látky EHMC přehodnotit. Bude se zasazovat o to, aby se s výsledky výzkumu seznámily například i instituce zabývající se vlivem látek na člověka v rámci Evropské unie.

Anketa
Kontrolujete si složení kosmetických výrobků?
Ano
42.4 %
Ne
57.6 %
Celkem hlasovalo 257 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků