Hlavní obsah
Snímek komety ISON pořízený Hubbleovým teleskopem Foto: NASA, Reuters

Kometa století při těsném průletu kolem Slunce zřejmě zanikla

Kometa ISON přezdívaná také „Kometa století“ s největší pravděpodobností zanikla při těsném průletu kolem Slunce. Po jejím kdysi jasném ohonu totiž nezbyly vůbec žádné stopy. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vědce, kteří pohyb tělesa sledují. Skončila tak jeho 5,5 miliónu let trvající pouť do vnitřní části sluneční soustavy.

Snímek komety ISON pořízený Hubbleovým teleskopem Foto: NASA, Reuters
Kometa století při těsném průletu kolem Slunce zřejmě zanikla

Vlasatici objevila 21. září 2012 dvojice astronomů - Bělorus Vitalij Nevski a Rus Arťom Novičonok - pomocí dalekohledu International Scientific Optical Network (ISON), podle něhož dostala své označení ISON.

Kometa se podle odborníků nejvíce přiblížila ke Slunci na 1,2 miliónu kilometrů ve čtvrtek v 19:37 SEČ. Astronomové použili všechny možné solární teleskopy, aby ji zachytili, až se opět vynoří po obletu Slunce, ale marně.

Kometa ISON na záběrech NASA

"Nevidím vůbec nic, co by se vynořilo zpoza slunečního disku," prohlásil astrofyzik Karl Battams z Námořní vědecké laboratoře ve Washingtonu při živém vysílání televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

"Je smutné, že to podle všeho skončilo takhle, ale o téhle kometě ještě zjistíme víc," dodal.

ISON při nejbližším přiblížení prolétala sluneční atmosférou rychlostí přesahující 350 kilometrů za vteřinu. V prostředí, do něhož se přitom dostala, dosahuje teplota 2760 stupňů Celsia. To je dost na vypaření nejen ledu, ale celého jádra komety.

Pokud by kometa, nebo nějaký její větší zbytek blízké setkání s hvězdou přece jen přečkala, pak by měla být během jednoho či dvou týdnů viditelná pouhým okem ze Země.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků