Hlavní obsah
 

Keplerův vesmírný dalekohled dosloužil. Došlo mu palivo

Teleskop Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) dosloužil. Definitivně totiž vyčerpal palivo nutné k tomu, aby pokračoval ve své misi, jíž bylo hledání exoplanet, tedy planet mimo naši sluneční soustavu. Informoval o tom právě úřad NASA. Zařízení zdárně operovalo více než devět let.

 
Keplerův vesmírný dalekohled dosloužil. Došlo mu palivo

Vesmírný dalekohled byl vypuštěn 6. března 2009 a během své činnosti v hlubokém vesmíru objevil více než 2600 planet existujících mimo náš planetární systém. Mnohé z nich by podle hodnocení vědců mohly být slibným místem pro existenci života.

Na své oběžné dráze přístroj zůstane

Americká vesmírná agentura NASA na svém internetovém portálu mimo jiné sdělila, že se rozhodla ponechat dalekohled Kepler na jeho současné oběžné dráze kolem Slunce. Jde o trajektorii v bezpečné vzdálenosti za Zemí.

Kepler podle NASA ukázal různorodost planet, jež se nacházejí v naší galaxii. Nedávné analýzy jeho objevů dospěly k závěru, že 20 až 50 procent hvězd viditelných na nočním nebi má zřejmě malé, možná skalnaté planety velikostně podobné Zemi, které se nacházejí v takzvaných obyvatelných zónách.

To znamená, že obíhají v takové vzdálenosti od svých mateřských hvězd, kde by kapalná voda – životně důležitá složka života, jak ji známe – mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.

Sloužil déle, než se čekalo

Mise sondy Kepler o hmotnosti 1039 kilogramů se původně plánovala na 3,5 roku. Během této doby nepřetržitě zkoumala 150 tisíc hvězd v souhvězdí Labutě. Po čtyřech letech, kdy byly splněny cíle primární mise, mechanické poruchy pozorování dočasně zastavily.

Ilustrace sondy Kepler s dalekohledem

Foto: NASA

Díky týmu projektu se podařilo funkčnost zařízení prodloužit v rámci rozšířené mise pod označením K2, během níž se množství sledovaných hvězd rozrostlo až na více než 500 tisíc.

Na úspěšné bádání teleskopu Kepler v oblasti exoplanet navazuje další vesmírný dalekohled NASA, a to Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS). Vypuštěn byl letos v dubnu a zaměřuje se na planety obíhající kolem 200 tisíc nejjasnějších a Zemi nejbližších hvězd. [celá zpráva]

Později mohou být tyto planety blíže zkoumány z hlediska existence života při následných misích, jako je například chystané vypuštění vesmírného dalekohledu Jamese Webba. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků