Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: FJFI ČVUT

Jaderná fakulta připravila nový studijní program - vyřazování jaderných zařízení z provozu

Nový studijní program s názvem Vyřazování jaderných zařízení z provozu nabízí od následujícího akademického roku 2020/21 Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze. Akreditaci pro něj získala na konci dubna. Očekává se nemalý zájem studentů, protože absolventi s touto specializací budou podle FJFI velmi žádaní.

Ilustrační foto Foto: FJFI ČVUT
Jaderná fakulta připravila nový studijní program - vyřazování jaderných zařízení z provozu

„Jaderné elektrárny (JE), což jsou asi nejznámější jaderná zařízení, mají jako každé jiné průmyslové zařízení určitou životnost. Nyní nastává doba, kdy se velké množství elektráren ze 60. a pozdějších let postupně odstavuje. Německo se od jaderné energetiky odklání a ukončuje provoz všech jaderných elektráren, ty poslední by měly být uzavřeny do konce roku 2022,“ vysvětlil Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů FJFI jeden z důvodů potenciálu pracovního uplatnění pro absolventy nového studijního programu.

Celý proces rozebrání JE může zabrat desítky let

Po ukončení provozu JE se totiž odborníci musejí o elektrárnu adekvátně starat a postupně ji bezpečně rozebírat. Tento náročný proces budou řídit a zároveň se podílet na odborných pracích třeba právě absolventi FJFI.

„Rozebrat provozní technologie jaderné elektrárny, roztřídit vzniklý odpad a správně s ním nakládat podle jeho nebezpečnosti je otázkou desítek let, takže o práci u nás i v zahraničí se absolventi rozhodně bát nemusejí,“ dodal Novák.

Program Vyřazování jaderných zařízení z provozu je akreditován jako tříletý bakalářský studijní obor v českém a anglickém jazyce (Decommissioning of Nuclear Facilities) a má návazné dvouleté magisterské studium, taktéž v obou jazycích.

Nejde jen o elektrárny

Nový program společně garantují tři katedry FJFI. Vedle zmíněné katedry jaderných reaktorů jde o katedru jaderné chemie a katedru dozimetrie a aplikace ionizujícího záření.

„Na naší katedře se mimo jiné zabýváme zpracováním radioaktivních odpadů včetně separací radionuklidů a dekontaminačními technologiemi,“ upřesnila Kateřina Čubová z katedry jaderné chemie.

Pracovníci katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření se zaměřují na detekci ionizujícího záření a radiační ochranu pracovníků a životního prostředí včetně modelování situací.

„Zdroje ionizujícího záření se využívají v mnoha průmyslových oborech, například ve zdravotnictví. Také o tato zařízení je třeba se po ukončení jejich funkčnosti postarat v souladu s novou atomovou legislativou, a i to se studenti nového oboru naučí,“ doplnil Ondřej Kořistka z poslední uvedené katedry.

„Věříme, že tento program má velký potenciál zaujmout nejen naše tradiční studenty z Česka a Slovenska, ale i mnohé zahraniční zájemce. Fakult s vlastním jaderným reaktorem (FJFI jej má - pozn. red.) a dalším špičkovým vybavením je po celém světě velmi málo. Obor zaměřený na vyřazování jaderných zařízení z provozu je v Evropě zcela ojedinělý,” uzavřel proděkan FJFI pro pedagogiku Michal Beneš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků