Hlavní obsah

Izraelci začnou jako první na světě doplňovat jezero odsolenou mořskou vodou

Jeruzalém

Izrael jako první země na světě začne odvádět odsolenou mořskou vodu do přírodního jezera. Podzemní kanál, jímž začne voda proudit do Galilejského jezera, má být v provozu na jaře příštího roku. Podle serveru The Times of Israel se bude sledovat, do jaké míry přivedená voda ovlivní ekosystém. Dosavadní výzkum ukazuje, že přínos převažuje nad nevýhodami.

Foto: Profimedia.cz

Izrael začal budovat nové potrubí, které bude posílat odsolenou vodu ze Středozemního moře do Galilejského jezera. (snímek z letošního března)

Článek

Galilejské jezero (nebo také Tiberiadské jezero, Genezaretské jezero či Kineretské moře), jedna z nejníže položených vodních ploch na Zemi, je největším izraelským sladkovodním jezerem a významnou zásobárnou vody. Nachází se v Severním distriktu u Golanských výšin, v severní části Velké příkopové propadliny.

Studie: Tání ledu v Arktidě umožní ekologičtější lodní dopravu. A sníží vliv Ruska

Věda a školy

Podzemní potrubí o délce 13 kilometrů od moře buduje národní vodohospodářská společnost Mekorot, práce by měly skončit letos. Po několikatýdenních testech by měl provoz být zahájen v prvním čtvrtletí příštího roku.

Potrubí propojí jezero s infrastrukturou navázanou na pět odsolovacích továren na břehu Středozemního moře.

Voda bude do jezera sváděna potokem Calmon, který do jezera vtéká poblíž kibucu (původně zemědělská, ale i průmyslová osada v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví – pozn. red.) Ginosar u severozápadního břehu.

Existují „určité obavy“

Dosud provedené vědecké testy ukazují, že by odsolená voda neměla významným způsobem ovlivnit místní ekosystém a měla by umožnit udržet stabilní hladinu vody.

Sucho je pro kritickou infrastrukturu horší než terorismus, varují experti

Zbytečná válka

Gideon Gal, který vede limnologickou laboratoř, kde se část testů prováděla, sdělil, že existují „určité obavy a že by si všichni přáli, aby se to dělat nemuselo“. „Když ale posuzujete výhody a nevýhody, pak myslím, že ty první převažují nad druhými,“ poznamenal.

Foto: Profimedia.cz

Podzemní kanál, jímž začne voda proudit do Galilejského jezera, má být v provozu na jaře 2023.

Výstavba potrubí přijde na 900 milionů šekelů (6,2 miliardy korun) a rozhodlo se o ní po letech katastrofálního sucha z období 2013 až 2018. Hladina Galilejského jezera se tehdy snížila na historické minimum.

Ježíš by to dnes měl snadné, biblické Galilejské jezero vysychá

Věda a školy

Po deštích z minulých dvou zim se hladina dočasně znovu zvedla, letos v lednu dosahovala 32 centimetrů pod maximální kapacitu, což bylo poprvé za posledních 30 let.

V době klimatických změn se ale očekává ubývání srážek, přičemž spotřeba vody stoupá. Izrael chce připojit vesnice na severu země, které mají nyní vodu jenom z podzemí a potoků. Smlouvy ho také zavazují dodávat ročně 100 milionů kubických metrů vody Palestincům, loni se dohodl na zdvojnásobení dodávek vody do Jordánska na 50 milionů kubických metrů.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám