Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Marechal Aurore/ABACA, ČTK

Do škol se po dvouměsíční pauze vrátila část žáků a studentů. Neotevřelo se všude

Žáci a studenti posledních ročníků se v pondělí 11. května po dvouměsíční pauze kvůli pandemii koronaviru mohou vrátit do základních, středních a vyšších odborných škol. Podle rozhodnutí vlády o uvolnění opatření se tak mohou připravovat na přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky. Tvořit mohou nejvýše 15členné skupiny. Školy ale nebudou fungovat jednotně.

Ilustrační foto Foto: Marechal Aurore/ABACA, ČTK
Do škol se po dvouměsíční pauze vrátila část žáků a studentů. Neotevřelo se všude

Do některých škol budou moct žáci docházet každý den, v dalších méně často. Někde bude výuka pokračovat jen na dálku.

Kupříkladu do Masarykovy základní školy v Praze-Klánovicích přijdou deváťáci až ve středu 13. května a v Masarykově střední škole chemické v Praze 1 se vedení rozhodlo pokračovat ve výuce právě pouze na dálku.

„My budeme pro deváťáky fungovat od středy. Dnes ještě dopřipravíme složení skupin po patnácti žácích,” uvedl ředitel klánovické Masarykovy základní školy Michal Černý. Do školy se podle něj chystá 41 deváťáků z 53.

„U nás jedeme dál distančně, protože jsme praktickou část stihli udělat s maturanty kompletně. To znamená, že na teorii děti nepotřebuji fyzicky mít přítomné a jedeme na jistotu, aby se někde nenakazily,” sdělil ředitel Masarykovy střední školy chemické Jiří Zajíček. Vyučující podle něj připravují asi dva týdny maturanty na zkoušky pomocí videokonferencí.

V maximálně patnáctičlenných skupinách je od pondělí 11. května možná i výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky.

Svou činnost mohou obnovit rovněž školy při dětských domovech nebo při výchovných a diagnostických ústavech a v omezené míře pro nanejvýš 15 dětí i střediska volného času.

Školy se kvůli šíření koronaviru uzavřely 11. března. První uvolňování opatření se týkalo vysokých škol, a to od 20. a 27. dubna. Nejprve platilo pro studenty posledních ročníků, později pro všechny, a to pro společné aktivity nanejvýš pěti lidí.

Od pondělí 11. května se režim vysokých škol může rozšířit taktéž na aktivity pro 15 lidí. Provoz škol to ale zřejmě příliš neovlivní, jelikož na některých již skončil semestr a na dalších skončí v nejbližších týdnech. Výuka i další činnosti v nich pokračují na dálku.

Otevírání některých školek

Například v Praze se začínají otevírat také školky, které sice vláda plošně nezavřela, ale jejich provoz v březnu přerušili zřizovatelé s ohledem na doporučení ministerstva školství. Mezi prvními obnovují provoz mateřinky v Praze 12, Lysolajích nebo v Suchdole.

Další rozšíření provozu škol se očekává od 25. května, kdy by měly základní školy v omezené míře obnovit provoz pro mladší školáky (1. stupeň). S úplným znovuotevřením škol do konce školního roku už vláda nepočítá.

Jak již Novinky informovaly, v souvislosti s návratem žáků do škol, který je ovšem jen dobrovolný, vznikla nová petice. Lidé v ní žádají, aby bylo možné vést výuku i v přírodě.

Autoři petice jsou přesvědčení, že je to mnohem vhodnější než v uzavřené třídě. Současná nařízení přitom počítají maximálně jen s výukou na školních pozemcích, nikoli jinde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků