Hlavní obsah

Do Bajkalu spustili teleskop, aby pomohl odkrýt záhady vesmíru

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Irkutsk (Rusko)

Vědci v sobotu spustili do vod sibiřského jezera Bajkal jeden z největších podvodních teleskopů, který má posloužit k pozorování elementárních částic neutrin a pomoci odhalit tajemství vzniku galaxií a vesmíru. Informovala o tom agentura TASS. Mezinárodního vědeckého projektu vedeného Ruskem se účastní také Česko, Slovensko, Polsko a Německo.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Do Bajkalu byl spuštěn teleskop, má pomoci odkrýt záhady vesmíruVideo: Reuters

 
Článek

Teleskop s názvem Bajkal-GVD (zkratka pro Gigaton Volume Detector), jehož konstrukce začala v roce 2015, byl umístěn do hloubky v rozmezí 750 metrů až 1,3 kilometru ve vzdálenosti asi čtyři kilometry od břehu Bajkalského jezera.

„Neutrinový teleskop o velikosti půl krychlového kilometru se nachází přímo pod námi,” sdělil na místě podle agentury AFP Dmitrij Naumov z ruského institutu jaderného výzkumu.

Supervýkonný australský teleskop vytvořil rekord: objevil milion nových galaxií

Věda a školy

Neutrina jsou těžko detekovatelná a voda je pro jejich zaznamenání příhodným médiem. Jsou to částice s velmi malou hmotností, jejichž rychlost se blíží rychlosti světla.

Zaznamenávat proudy neutrin z kosmu

Úkolem teleskopu Bajkal-GVD bude zaznamenávat proudy neutrin, které se na Zemi dostávají z vesmíru, z rodících se nebo umírajících galaxií a z různých hvězdných objektů, napsala agentura TASS.

Experti se domnívají, že neutrina jsou schopna se v zásadě neměnné formě dostat na Zemi, a představují tak cenný zdroj informací o tom, co se dělo v kosmu před několika miliardami let, a také o objektech, z nichž částice vznikly.

Výzkumníci zachytili v Antarktidě neobvyklé signály způsobené neutriny

Věda a školy

Teleskop v jezeře Bajkal je svého druhu největší na severní polokouli a bude od nynějška dělat konkurenci zařízení Ice Cube, obří neutrinové observatoři na Antarktidě.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám