Hlavní obsah

Čeští vědci zjišťovali spokojenost turistů v EU, uspěli s tím na kongresu v Portugalsku

Novinky,

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Odborníci z Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uspěli na konci minulého roku se svým výzkumem na mezinárodním kongresu cestovního ruchu v portugalském letovisku Peniche nedaleko Lisabonu. V konkurenci více než stovky příspěvků od vědců z téměř 30 zemí byla česká práce vyhlášena jednou z nejlepších. Zjistila vyšší spokojenost návštěvníků západní a severní Evropy.

Foto: Jihočeská univerzita

Ocenění čeští výzkumníci. Zleva Petr Štumpf, Petr Janeček a Viktor Vojtko

Článek

Výsledky výzkumu, který Češi během dvoudenního kongresu prezentovali, vzbudily zájem u odborné komise, která na konci akce vybírala nejzajímavější příspěvky.

„Náš výzkum byl zaměřen na spokojenost návštěvníků v zemích Evropské unie. Porovnali jsme země a regiony EU v několika kritériích jako spokojenost s kvalitou a bezpečností ubytování, cenami nebo nabídkou aktivit a služeb pro turisty,“ vysvětlil Viktor Vojtko, vedoucí katedry obchodu a cestovního ruchu a jeden z autorů příspěvku.

Nespokojenost v Řecku

„Zjistili jsme, že existují rozdíly ve spokojenosti turistů na dovolené, které jsou patrné mezi jednotlivými regiony a zeměmi. Téměř ve všech sledovaných kritériích se projevuje vyšší spokojenost u turistů, kteří byli na dovolené v severní či západní Evropě – oproti turistům navštěvujícím středo- a východoevropské země, případně jižní Evropu a středomořskou oblast,“ uvedl spoluautor Petr Štumpf.

Rozdíly jsou vidět i mezi jednotlivými zeměmi. „Nejvíce byli turisté na dovolené v letech 2012 až 2015 spokojeni v Rakousku, Dánsku, ve Slovinsku a v Irsku, nejhorší výsledky pak vykazují Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, překvapivě též Řecko. Česká republika patří ve většině kritérií do lepší poloviny,“ doplnil Štumpf.

Výzkum vycházejí z dat, která zveřejňuje Evropská komise v rámci takzvaného Eurobarometru. Každý rok se dotazuje téměř 30 tisíc obyvatel evropských zemí na jejich zvyklosti při cestování a dovolené.

„Výsledky se však prezentují jiným způsobem, než kterým jsme se vydali my. Ve zprávách z Eurobarometru zjistíme, jak jsou spokojeni například Rakušané, Němci nebo Češi při svých dovolených v zahraničí. My jsme se zabývali spokojeností turistů v cílových zemích, tedy jak jsou spokojeni návštěvníci z různých států kupříkladu v Portugalsku, ve Španělsku či v Estonsku. Právě tento přístup využití dat Evropské komise je unikátní,“ poznamenal další spoluautor Petr Janeček.

Odborná porota kongresu práci českých vědců ocenila jako „honorable mention“, tedy hodnou zvýšené pozornosti.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám