Hlavní obsah
Špicberské globální úložiště semen Foto: Profimedia.cz

Česko poslalo do úložiště na Špicberkách stovky nových semen

Česká republika vyslala na konci října zásilku 362 vzorků semen do Globálního úložiště genetických zdrojů rostlin na norském souostroví Špicberky. Jde o semena původních českých zemědělských plodin, převážně obilí a zeleniny. Banka určená pro „soudný den“, která má ochránit světové zásoby potravin v případě nezvratných katastrof, má už přes milión vzorků.

Špicberské globální úložiště semen Foto: Profimedia.cz
Česko poslalo do úložiště na Špicberkách stovky nových semen

Jak uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, ČR se dlouhodobě zapojuje do celosvětového úsilí bezpečně zálohovat genetické zdroje rostlin důležitých pro obživu.

Špicberské globální úložiště semen tak nyní disponuje novými vzorky původních českých odrůd, vybraných krajových odrůd a planých druhů blízce příbuzných kulturním plodinám, které tam zaslala Genová banka. Převážně jde o odrůdy pšenice, ječmene a žita.

Po 10 letech od spuštění projektu prošlo úložištěm více než milión položek, náležejících k šesti tisícům druhů rostlin pocházejících ze 75 genobank z celého světa.

V české zásilce byl též hrách setý (například odrůda Bohatýr), len setý (např. Šumperecký Textilák), salát hlávkový (např. Dubáček) mrkev (např. Přerovská dlouhá), mák setý (např. Orfeus).

Vše hradí hlavně Norové

Uložení národních vzorků v globální genobance je bezplatné, hradí ho norská vláda a mezinárodní nadace Crop Trust. V úložišti se semena udržují v takzvaném permafrostu (trvale zmrzlá půda), a to při stálé teplotě -18 °C. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů a 130 metrů nad úrovní moře.

Po 10 letech od spuštění projektu prošlo úložištěm více než milión položek, náležejících k téměř šesti tisícům druhů rostlin pocházejících ze 75 genobank z celého světa. V úložišti je v současnosti uskladněno 1168 českých druhů a odrůd zemědělských plodin.

V Česku jsou významné genetické zdroje součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů potřebných pro výživu a zemědělství, který resort zemědělství vyhlásil na období 2018 až 2022. Letos na něj poskytl 75 miliónů korun.

„Smyslem programu je uchování co možná nejširší genetické rozmanitosti zemědělských plodin domácího původu, které se dají využívat i pro výzkum a šlechtění. Sortiment genetických zdrojů rostlin dostupných v ČR přesahuje 55 tisíc položek,“ vysvětlil Bílý.

Novinky již letos informovaly, že špicberské zařízení bude potřebovat modernizaci. Cílem je mimo jiné zabránit tomu, aby dovnitř pronikala nežádoucí voda. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků