Hlavní obsah
Egyptolog Miroslav Bárta u vykopávek v Abúsíru Foto: Michael Švec, Právo

Cenu Česká hlava obdrží egyptolog Bárta

Uznávaný český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta letos obdrží národní ocenění Česká hlava. Vláda to v pondělí 14. října schválila na doporučení Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Informoval o tom vládní tiskový odbor.

Egyptolog Miroslav Bárta u vykopávek v Abúsíru Foto: Michael Švec, Právo
Cenu Česká hlava obdrží egyptolog Bárta

Bárta vede již řadu let práce na vykopávkách v archeologické lokalitě v egyptském Abúsíru nedaleko Káhiry a má za sebou velkou řadu významných archeologických objevů i publikací. Laureát získá finanční odměnu milion korun.

Egyptolog Bárta se letos na jaře stal prorektorem Univerzity Karlovy (UK) pro vnější vztahy. Ve funkci vystřídal Martina Kováře, který rezignoval koncem loňského roku v souvislosti s plagiátorskou kauzou.

Bárta je také ředitelem Českého egyptologického ústavu a působí i na Filozofické fakultě UK. Zabývá se vývojem starověkých civilizací, vztahem člověka a přírodního prostředí a vývojem komplexních společností.

Loni dostal hlavní cenu rostlinný genetik Doležel

Ceny Česká hlava se udělují od roku 2002. V minulosti je získali například chemik Antonín Holý, lékař Pavel Klener, který se zasloužil o zavedení chemoterapie do léčby zhoubných nádorů, nebo zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký.

Loni převzal cenu rostlinný genetik Jaroslav Doležel, předloni odborník na středověkou duchovní kulturu Petr Sommer.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků