Hlavní obsah
Laureáti 16. ročníku soutěže Česká hlava. Zleva Karel Škubník, Vít Saidl, Petr Sommer Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Soutěž Česká hlava ocenila výzkum včel či úpravy proteinů

Cenu Česká hlava, udělovanou za vědu, výzkum a inovace, získali letos badatelé, kteří se věnují nemoci včel, zkoumání magnetických látek a také úpravám proteinů. Porota ocenila i ocelářskou firmu vyvíjející povlaky materiálů. Národní cenu vlády získal archeolog Petr Sommer, který se zabývá středověkem a církevní archeologií. Jména oceněných vyhlásili pořadatelé v neděli 3. prosince v Praze.

Laureáti 16. ročníku soutěže Česká hlava. Zleva Karel Škubník, Vít Saidl, Petr Sommer Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Soutěž Česká hlava ocenila výzkum včel či úpravy proteinů

Karel Škubník z Masarykovy univerzity v Brně získal ocenění Doctorandus v oboru přírodní vědy za výzkum viru deformovaných křídel. Je to virus, kvůli kterému již od 50. let klesá počet včel medonosných.

Škubník pro jeho popis zkombinoval dvě metody, kryo-elektronovou mikroskopii a rentgenovou krystalografii, což je zcela unikátní postup. Přišel na to, jak se virus šíří pomocí parazitů. „Myslím, že porota ocenila, že naše skupina dělá vědu na světové úrovni,” řekl Škubník. Doufá, že lepší znalosti o viru pomohou proti němu najít nějakou obranu.

Obdobné ocenění, ale v technických vědách, získal Vít Saidl z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Tuto cenu udílí Skupina ČEZ a Saidl ji dostal za studium magnetických látek. Zkoumá takzvané antiferomagnety, které by se v budoucnu mohly více využívat ve výpočetní technice. Jejich výhodou je, že se k sobě dají přiblížit.

Zástupce firmy SHM s.r.o. Pavel Holubář

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Cenu Industrie, kterou uděluje ministerstvo průmyslu, dostala společnost SHM. Ta vyvíjí technologie, které umožňují nanášet na průmyslové nástroje povlaky, které výrazně zlepšují vlastnosti výrobku. Podle Pavla Holubáře z SHM je firma hrdá i na to, že vytváří pracovní místa a hlásí se k odpovědnému podnikání.

Proteiny pro likvidaci toxických látek

Profesor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Damborský získal cenu Invence společnosti Kapsch. Věnuje se inženýrství proteinů, přesněji řečeno vývoji softwaru, který umožňuje úpravy proteinů. Využívají jej například farmaceutické firmy při vývoji vakcín proti žloutence nebo tetanu. Další aplikací jsou biosenzory.

„Vyvíjíme proteiny pro likvidaci toxických látek v životním prostředí,” vysvětlil jejich funkci Damborský. Proteiny jsou podle něj velmi křehké molekuly a při úpravě je potřeba nezbortit jejich strukturu. Technologii vyvinutou týmem Damborského využívají ve více než 120 zemích světa.

Jiří Damborský

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Pro historika je odměna, když mu někdo naslouchá

„V rámci soutěže Česká hlava se nezapomíná ani na vědy humanitní,” poznamenal předseda výboru České hlavy Václav Marek. Národní cenu vlády tak získal ředitel pražského Medievistického centra, odborník na středověkou církevní archeologii Petr Sommer. Zabýval se například Sázavským klášterem.

„Budeme-li znát naši čtvrtou dimenzi, budeme snad schopni kvalifikovaně uvažovat i o naší budoucnosti,” uvedl Sommer. Pro historika a archeologa je podle něj odměna v tom, že mu někdo naslouchá, což se podle něj v získaném ocenění naplňuje.

O oceněních rozhoduje porota složená z významných vědeckých osobností. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši téměř 1,5 miliónu korun.

Od mateřského projektu Česká hlava je odvozena i soutěž České hlavičky, která oceňuje výzkumy středoškoláků. Vyhlášení těchto výsledků proběhlo v pondělí 13. listopadu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků