Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Američanovi museli amputovat všechny končetiny. Nakazil ho jeho pes

Gregu Manteufelovi z amerického Wisconsinu se v červnu tragicky proměnil život. Musely se mu amputovat ruce a nohy poté, co způsobila smrtelně nebezpečnou krevní infekci v jeho těle slina od psa – s největší pravděpodobností jeho vlastního. Informoval o tom list The Washington Post.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Američanovi museli amputovat všechny končetiny. Nakazil ho jeho pes

Osmačtyřicetiletý Američan poté, co se mu do krevního oběhu ze psích slin dostala bakterie Capnocytophaga canimorsus, trpěl sepsí neboli otravou krve. Jde o bakterii vyskytující se u psů i koček která může vyvolat u lidí život ohrožující infekci.

Více než 99 procent lidí na světě tento problém nikdy nepostihne.
Silvia Munoz-Priceová, lékařka

Když pak na infekci začal Manteufelův organismus reagovat takzvaným septickým šokem, jeho žena Dawn přivolala lékařskou pomoc, napsala agentura Reuters. Podle jejích slov byl manžel v kontaktu se psy prakticky celý život a až do oné kritické chvíle se nic nestalo.

Krvavé skvrny jako modřiny

Jak infekce probíhala a jak se projevila? Nejprve horečkami a zvracením, sepse však nakonec způsobila, že Manteufelovi se na těle objevilo několik krevních skvrn, které vypadaly jako modřiny – konkrétně zejména na hrudi a obličeji, ale i na zbytku těla.

Lékaři se pokusili zastavit infekci antibiotiky. Jenže to zablokovalo průtok krve a způsobilo, že některé tkáně i svaly odumřely.

Podle novin The Washington Post tudíž následně museli amputovat muži nohy od kolen dolů, stejně tak i části rukou s dlaněmi, aby mu zachránili život.

Doktorka Silvia Munoz-Priceová, specialistka na infekční onemocnění z lékařské fakulty Medical College of Wisconsin, vysvětluje, že je toto infekční onemocnění poměrně vzácné a postihnout může spíše jedince se slabou imunitou.

„Více než 99 procent lidí na světě tento problém nikdy nepostihne,“ uzavřela podle deníku The New York Post.

Rodina nyní shání prostředky, i formou sbírky, na další operace a protézy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků