Za účasti více než 70 astronomů, pracovníků Evropského střediska observatoře ALMA (EU ARC), se od 24. do 27. září v Konferenčním centru AV ČR v Liblicích konalo výroční zasedání mezinárodní sítě, která představuje podpůrnou infrastrukturu observatoře ALMA pro evropskou vědeckou komunitu.

Akci organizoval Český uzel EU ARC sídlící jinak na Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Konferenční centrum AV ČR v Liblicích, kde se konalo setkání astronomů.

Konferenční centrum AV ČR v Liblicích, kde se konalo setkání astronomů.

FOTO: Astronomický ústav AV ČR

Podle Suchana je ALMA největší světový projekt současné pozemní pozorovací astronomie, svá mezinárodní regionální střediska má v Evropě, Severní Americe i Asii.

ALMA

ALMA

FOTO: ESO

Observatoř ALMA v Chile

Observatoř ALMA v Chile

FOTO: Astronomický ústav AV ČR

Budoucí pozorování Slunce i galaxií

„Hlavním cílem zasedání bylo zhodnocení uplynulého pozorovacího cyklu a debata o návrzích na vylepšení procedur pro cyklus nadcházející, který začal 1. října,“ vysvětlil Suchan.

Výzkumníci se v rámci svých pozorování budou následující rok zaměřovat zejména na problematiku kosmologie a takzvaného high redshift universe – jde o vesmír nebo spíš jeho část s vysokým rudým (červeným) posuvem. Jedná se o velmi vzdálenou část vesmíru a hlavně mladou, jelikož se díváme do minulosti.

Kosmická duha v ultra HD

Kosmická duha v ultra HD

FOTO: ESO

Antény teleskopu ALMA pod Mléčnou dráhou

Antény teleskopu ALMA pod Mléčnou dráhou

FOTO: ESO

Dále budou astronomové zkoumat galaxie a jejich tvorbu, exoplanety (planety mimo sluneční soustavu) či naše Slunce.

ČTĚTE TAKÉ:
Stárnoucí hvězda vyfoukla působivou kouřovou bublinu, pomůže porozumět vývoji vesmíru

Na konferenci se hovořilo i o otázkách dalšího směřování globální infrastruktury ALMA ARC. Čeští zástupci též představili činnost českého uzlu EU-ARC.CZ v oblastech vývoje procedur specifického pozorovacího režimu pro sledování Slunce, servisní činnosti pro uživatele z geografické oblasti střední a východní Evropy, stejně tak vlastní výzkum pomocí observatoře ALMA při studiu interakce galaxií v kupách s mezigalaktickým prostředím.

Jasný třpyt Mléčné dráhy nad teleskopem ALMA

Jasný třpyt Mléčné dráhy nad teleskopem ALMA

FOTO: ESO

Mléčná dráha z jižní polokoule

Mléčná dráha z jižní polokoule

FOTO: ESO

ALMA v noci

ALMA v noci

FOTO: ESO

Z konference mimo jiné vyplynulo, že observatoř ALMA – ač je oficiálně v plném provozu teprve od roku 2013 – prochází obdobím dalšího rozvoje stimulovaného jak rostoucími vědeckými potřebami, tak masivním pokrokem v mikrovlnné a počítačové technologii.

Letecký pohled na pole antén ALMA

Letecký pohled na pole antén ALMA

FOTO: ESO

Padající bolid nad dalekohledem ALMA

Padající bolid nad dalekohledem ALMA

FOTO: ESO

Letošního setkání se zúčastnili rovněž generální ředitel observatoře Sean Dougherty a vedoucí partnerských středisek v Severní Americe (NA ARC) a východní Asii (EA ARC) Anthony Remijan a Hiroši Nagaj. Ti jsou spolu se zástupci EU ARC členy společného Výboru pro řízení vědeckých operací observatoře ALMA.