Aplikace, která se jmenuje Lovec vážek CZ (Dragonfly Hunter CZ, ke stažení volně na GooglePlay), pomůže lidem vážku nejen rozpoznat, ale dozví se skrze ni i zajímavosti o jejím životě. Navíc se budou jejím používáním podílet také na vědeckém výzkumu.

S nápadem na aplikaci přišel Dan Bárta, nadšený biolog a fotograf zaměřený právě na vážky, který na katedře biologie a ekologie právě studuje. Aplikaci vědci plánují nakonfigurovat i pro operační systém iOS a rozšířit portfolio organismů o další skupiny.

„V budoucnu by tak uživatelé mohli poznávat i další živé tvory,“ poznamenal mluvčí OU Adam Soustružník.

I pro laiky

Unikátní projekt mají na svědomí vědci z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty OU. Aplikace je určena biologům i naprostým laikům.

„S její pomocí si mohou všichni milovníci přírody zpestřit výlety a procházky kolem vody i trochou poznání,“ poukázal Soustružník. Lidé navíc mohou získaná data z daného místa odeslat s připojenou fotografií do databáze a přispět tak k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu nejen vážek.

„Vážky jsou v aplikované ekologii velmi důležitým článkem. Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí, včetně klimatu. Dokážeme sledovat změny vodního i terestrického prostředí pod vlivem člověka, často jsou takzvanými deštníkovými druhy, to znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů,“ vysvětlil důležitost ochrany vážek vedoucí katedry biologie a ekologie a jeden z autorů aplikace Aleš Dolný.