Zeměpisná olympiáda je geografická soutěž pro talentované žáky. Ministerstvo školství ji pravidelně vypisuje pro čtyři věkové kategorie. Ročně se jí zúčastní přibližně 15 tisíc žáků základních a 3500 studentů středních škol. Úspěšní řešitelé často s výbornými výsledky pokračují ve studiu geografie i na vysoké škole.

Tým organizátorů z Geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK pod vedením Silvie R. Kučerové letos připravil ve spolupráci s Českou geografickou společností pro soutěžící široký soubor úloh. Pokrývají velkou část dílčích disciplín geografie, včetně příbuzné kartografie.

K olympiádě se připojila i Česká kartografická společnost. Vyhlásila doplňkovou soutěž, v níž mohou školáci při registraci na celostátní kolo odevzdat vlastnoručně vytvořenou mapu na libovolné geografické téma.

Z Prahy až do Srbska či Francie

Hlavní část olympiády se uskuteční v terénu v zázemí Prahy. Nejlepší řešitelé pak vyrazí v létě na dvě mezinárodní geografické soutěže. Jeden čtyřčlenný tým odjede na Mezinárodní geografickou olympiádu, která se pod pořadatelstvím prestižní Mezinárodní geografické unie (vědecká společnost) uskuteční v srbském Bělehradě.

Druhá česká reprezentace zamíří do Nice ve Francii na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi. Na soutěžící čeká týden náročných úkolů a setkání s více než stovkou mladých geografů z celého světa.