Ačkoliv sonda započne svoji výzkumnou misi až v příštím roce, odborníci chtěli využít některých jejích přiblížení se k planetě z posledních dnů k otestování jejích nástrojů a pořízení záznamů. Nyní si pochvalují vysokou kvalitu snímků pořízených kamerovým systémem CaSSIS.

Doporučené články

TGO byla Marsu nejblíže nad propadlinou Hebe Chasma, proletěla 250 kilometrů nad oblastí.

„Viděli jsme Hebes Chasma v rozlišení 2,8 metru na pixel. To je, jako kdybychom proletěli nad Bernem rychlostí 15 tisíc kilometrů za hodinu a současně pořídili ostré snímky aut v Curychu,“ komentoval úspěch pro BBC vědec Nicolas Thomas ze Švýcarska.

Úspěšný test senzorů

Výzkumníci také úspěšně vyzkoušeli senzory NOMAD a ACS, které budou měřit plyny v atmosféře „rudé planety” a zjišťovat, zda se v něm nevyskytují stopy vodní páry, oxidů dusíku a síry, ale zejména metanu, který byl na Marsu zjištěn už dříve a naznačuje, že by tam mohl existovat mikrobiální život, možná pod povrchem.

Další senzorický nástroj FREND má zjišťovat možný vodík u povrchu planety.

Zakotvení TGO na oběžné dráze Marsu bylo úspěchem, který zastínila ztráta modulu Schiaparelli, jemuž se nepodařilo přistání a který se roztříštil ve vysoké rychlosti o povrch. [celá zpráva]

TGO je první fází společného podniku evropských a ruských výzkumníků. Druhým krokem má být projekt ExoMars, jehož cílem je vyslání robotické sondy na Mars v roce 2021.