„Zásoba je pravděpodobně nejpřístupnějším zdrojem vody na Marsu. Je v relativně malé hloubce a nachází se na rovném, plochém prostranství, kde bude snazší přistát než v jiných oblastech,“ shrnul Jack Holt z Texaské univerzity.

Tloušťka ledu na planině Utopia Planitia se pohybuje od 80 do 170 metrů a obsah ve zmrzlé hmotě kolísá od 50 do 80 procent. Zbytek směsi tvoří prach a větší kousky horniny. Led je skryt v hloubce jednoho až deseti metrů pod půdou. To znamená, že nebude problém se k němu dostat.

„Zásoba se pravděpodobně utvořila během chumelenic, které v období, kdy byly osy Marsu jinak nakloněny, ve směsi s prachem utvořily ledovou vrstvu,“ vysvětlila na webu NASA geofyzička Cassie Stuurmanová působící na Texaské univerzitě v Austinu.

Náklon osy přímo souvisí s teplotou na povrchu planety, protože mění úhel dopadu slunečních paprsků, a tím pádem i s možným výskytem vody v kapalném skupenství.

Důkaz o životě stále chybí

Dřívější studie naznačují, že byla severní hemisféra Marsu původně pokrytá oceánem a pravděpodobně i přívětivá pro život. Na důkaz, že tam skutečně byl, ale věda stále čeká. Pátrá po něm mimo jiné sonda Curiosity.