V létě se bude Blaha připravovat na největší středoškolskou soutěž světa v Los Angeles. Jeho projekt se zaměřuje na boj s nebezpečnou kvasinkou. Ta může v organismu způsobit závažné sepse, které se jen velmi obtížně léčí.

Úmrtnost postižených, především pacientů s HIV nebo oslabenou imunitou, dosahuje až 60 procent. Blaha ale zkoumá enzym, který urychluje hydrataci oxidu uhličitého.

„Já a moji profesoři máme hypotézu, že zablokováním tohoto enzymu jsme schopni zamezit růstu a šíření těchto kvasinek právě v prostředí s nízkou koncentrací oxidu uhličitého, což je i vzduch,” popsal.

Výsledkem projektu by mohl být vývoj dezinfekce, která by infekcím zabránila.

Vlastní projekt a zlepšení angličtiny

Blaha spolupracuje se špičkovým Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR a Univerzitou Pardubice. Na houstonskou soutěž se dostal z krajského kola letošního Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, které také vyhrál. Konkurence v Houstonu byla velká, středoškoláci z celého světa zde představili na 600 projektů.

„V létě mě čeká práce na projektu. Chci ho posunout dál, přes rok se tomu věnovat a v květnu příštího roku mě čeká Intel-ISEF, největší konference pro středoškoláky na světě. Letos tam bylo 1800 lidí a většina měla vlastní projekt. Bude to prostě velký,” řekl.

Po maturitě chce v zahraničí studovat biochemii

V Houstonu měl podle Blahy každý student vlastní prostor, před veřejností i odborníky. Ti mu pak dávali různé otázky a hodnotili ho. „Myslel jsem si, že angličtina bude v pohodě, musím ale do Los Angeles ještě víc vytáhnout slovní zásobu a aktivněji se jí věnovat,” tvrdí.

Dalším Blahovým cílem je maturita, která jej čeká za dva roky. Poté by chtěl studovat univerzitu v zahraničí. Věnovat se chce stále biochemii.

Nadační fond Neuron podporují mecenáši. „Každým rokem vybíráme jednoho studenta, aby se mu splnil sen a posunul se v cíli stát se vědcem,” uvedla mluvčí fondu Lada Brůnová.

První rok fond vybral Davida Dvorského, který se zajímal o astrofyziku, a poslal ho na stáž do švýcarského CERN, Evropské organizace pro jaderný výzkum. Po něm následoval Jan Blaha, který absolvoval třítýdenní stáž na UOCHB u předního chemika Pavla Hobzy. Letos fond zvolil studenta Marka Brousila.