Její stáří vědci odhadují na 430 tisíc let. Nález údajně dokazuje, že náš druh, homo sapiens sapiens, nemá na vraždy monopol. Lebka totiž patří jedinci z jiné vývojové linie, k níž patřili neandertálci.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Odborníkům se podařilo lebku sestavit z 52 fragmentů, které vyzvedli v nalezišti Sima de los Huesos. Ukázalo se, že v lebce jsou nad levým okem dva otvory, oba zhruba stejně velké. Z analýz pomocí CT přístroje a mikroskopu poté vyplynulo, že kosti v okolí ran nevykazují žádné známky procesů hojení a že tedy rány byly buď příčinou smrti, nebo byly zasazeny až po ní.

Lebka nejstaršího známého násilně zabitého pračlověka

Dva otvory na čele podle vědců dokládají, že příčina smrti byla násilná.

FOTO: Javier Trueba/Madrid Scientific Films, Reuters

„Domníváme se, že smrt tohoto jedince byla násilná. Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě," uvedla Nohemi Salaová, která kosterní pozůstatky zkoumala.

„Tento člověk byl zabit v důsledku násilí mezi dvěma jedinci, což nám umožňuje vhled do jindy nepostižitelných sociálních aspektů životů našich lidských předků," dodala.

O tom, kdo a proč vraždu spáchal, se ale podle Salaové už nikdy nedozvíme. „Úmysly se bohužel nefosilizují, takže interpretovat motiv zabití je nemožné. V tom by nám nepomohl ani Sherlock Holmes," uzavřela vědkyně.