Kraken Mare, pojmenované podle mýtického obřího hlavonožce, objevila sonda Cassini před osmi lety. Moře tvoří roztok uhlovodanů a jeho teplota je hluboko pod zemským bodem mrazu. Částečný průzkum ukázal, že jeho hloubka je zhruba 160 metrů, může však být mnohem hlubší. Rozkládá se na 400 tisících kilometrech čtverečních, a je tak největším známým mořem na Titanu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podoba sondy či ponorky vzniká v NASA už od roku 2010 a její definitivní verze by měla být vypuštěna do roku 2040. Podle představeného projektu by ponorka měla mít výtlak zhruba jednu tunu a rychlostí zhruba 3,6 kilometru za hodinu by ji měl pohánět bateriemi napájený šroub. Její mise by měla trvat 90 dní. Aby ve velmi chladném prostředí nezamrzla, její systém doplní tepelný generátor.

Vizualizace ponorky na měsíci Titanu

Vizualizace ponorky na měsíci Titanu

FOTO: nasa.gov

„Stroj prozkoumá mořské proudy a příliv, který se na Titanu střídá jednou denně, tedy jednou za 16 pozemských dní,“ napsala NASA v doprovodném textu.

Mise ponorky bude zaměřena také na zjištění přesného složení tekutiny a průzkum dna. Výsledky by mohly vědcům umožnit lépe porozumět procesu vzniku života na Zemi.

Kombinovaný snímek měsíce Titan, jak jej pořídila sonda Cassini

Kombinovaný snímek měsíce Titan, jak jej pořídila sonda Cassini

FOTO: Profimedia.cz