Úkolem soutěžících bylo sestavit a ve skutečném provozu otestovat vlastní minidružici, která se vejde do plechovky od limonády. Soutěž spolupořádá Evropská kosmická agentura (ESA) a český tým do soutěže vyslala Česká kosmická kancelář (CSO).

Soutěž CanSat je určena pro týmy středoškolských studentů a jejich učitelů z členských zemí ESA a jejím cílem je, aby si studenti vyzkoušeli přípravu kosmického vědeckého experimentu. Letošního finále za norským polárním kruhem se zúčastnily týmy ze 14 evropských zemí.

Minidružice byla vynesena malou sondážní raketou do výšky jednoho kilometru, odkud se na padáku snesla zpět na zem a při sestupu odesílala studentům údaje o tlaku, teplotě, vlhkosti, ultrafialovém záření, zrychlení a také souřadnice GPS. Úkolem týmů bylo tato data zachytit, zpracovat a správně vyhodnotit.

 

CanSat vlastní konstrukce 

Za Českou republiku se soutěže zúčastnili Martin Bílek, Petr Bartoš, Patrik Bachan a Radovan Blažek. Tým českých středoškoláků se jako jediný v soutěži představil s CanSatem vlastní konstrukce, který vyvinuli a sestavili žáci ve spolupráci se svými pedagogy během výuky.

„Největší přínos této soutěže spočívá v tom, že si zde studenti z různých zemí mohou vzájemně předávat nápady a že se naučí pracovat tak, jak to od nich bude jednou požadováno ve skutečném životě. Naučí se zde přistupovat k vědeckému úkolu metodicky a komplexně, od zpracování prvního záměru přes vlastní výrobu minidružice, naprogramování a odzkoušení software až po zpracování finální projektové dokumentace,“ uvedl Milan Halousek z České kosmické kanceláře, která je hlavním koordinátorem studentských vzdělávacích programů zaměřených na kosmonautiku v ČR.

„Na českém CanSatu ocenila odborná porota jednak nově vymyšlený padákový systém, ale především fakt, že jako jediný ze všech soutěžních týmů mělo české družstvo CanSat, který samo vyvinulo a nepoužilo jako základ komerčně dodávanou stavebnici,“ dodal Halousek.