Ačkoliv byly úlomky kostí šesti dospělých a šesti dětí nalezeny v jeskyni na severu Španělska, výzkumníci mají za to, že neandrtálci zemřeli na povrchu a země okolo nich se později sesunula.

Vědci se domnívají, že skupinu zabili její druhové. „Všichni vykazují známky kanibalismu. Mají řezné rány na spoustě kostí včetně lebečních a čelistních. Dlouhé kosti byly zlámány za účelem získání morku, takže tu máme všechny známky kanibalismu, které byly popsány dříve i na dalších nalezištích,“ řekl šéf výzkumu profesor Carles Lalueza-Fox.

Testy DNA prokázaly, že skupina patří k jedné rodině. Zatímco ale u mužů testy potvrdily, že pocházeli z jednoho mateřského rodu, ženy každá z jiného. Podle vědců to dokazuje, že přinejmenším u této rodiny pocházely ženy odjinud, zatímco muži i po dosažení dospělosti zůstávali v rodině.

Z výzkumů plyne, že se společný ženský předek neandrtálce, prehistorického člověka, objevil zhruba před čtvrt miliónem let. V Evropě neandrtálci žili možná ještě před 24 000 roky. Vědci dříve oznámili, že neandrtálci mají s lidmi až 99,9 procenta DNA. Není jasné, zda se s homo sapiens křížili.