Vědci z Jihodakotské univerzity na severu Spojených států kladli 65 studentům sérii otázek a nechali je rozhodnout se mezi jistou částkou, kterou by dostali hned druhý den, a mezi vyšší částkou, kterou by však obdrželi později.

Účastníci odpovídali na polovinu otázek s prázdným žaludkem, na druhou polovinu poté, co se napili nápoje slazeného cukrem nebo umělým sladidlem.

"Deset minut poté, co se studenti napili cukrem slazeného nápoje, dávali přednost vyšší odměně, kterou by však získali až za delší dobu," uvedl psycholog Siao Tchien-wang, který řídil studii zveřejněnou tento týden v časopisu Psychological Science.

"Je to jako s jídlem: když má člověk vyšší hladinu cukru v krvi, může počkat déle, než se zase nají," řekl.

Po cukru se čeká snáz

"Realizovali jsme tuto studii, abychom zjistili, zda hladina glukózy v krvi ovlivňuje nejen stravovací chování, ale také rozhodování. Jinak řečeno, může člověk čekat déle na to, aby dostal vyšší odměnu, jestliže má vyšší hladinu cukru v krvi?" "Zjistili jsme, že odpověď zní ano," uvedl Siao Tchien-wang.

Účastníci studie, kteří se napili nápoje slazeného umělým sladidlem, více tíhli k tomu, že reagovali impulzívně a chtěli okamžitou odměnu, avšak nižší.

"Light" nápoj posílá tělu signál, že nastala "energetická krize". Tělo se v reakci na to snaží zmocnit se okamžitě toho, co se namane. "Light" nápoje tedy zvýrazňují impulzivní jednání, uvedli vědci.