Náklady na zateplení školy vzejdou z výběrového řízení. Z nich pak podle místostarosty 28 procent pokryje dotace a zbytek město zaplatí z vlastních zdrojů.

Fotovoltaické zařízení má být na zhruba polovině z 5000 metrů čtverečních střechy. Úvěr na jeho pořízení se má podle plánu splácet osm až deset let. Elektrárna by si měla vydělat nejen na splátky úvěru. Počítá se, že zprvu do městského rozpočtu přinese zisk kolem 400.000 korun ročně. Po splacení úvěru by měla vydělávat až 1,8 milionu korun ročně.
Podle místostarosty by si tímto způsobem mohla škola přivydělat na svůj provoz. Jen za teplo dá ročně 2,5 milionu korun, což je pětkrát více než dají jiná školská zařízení ve městě. Připravované zateplení objektu by ale mělo přinést energetické úspory.

Podle starosty Iva Šalátka je Základní škola Jana Palacha jedním z mála a možná i jedním z posledních míst v Kutné Hoře, kde fotovoltaická elektrárna vznikne. Zájemců, kteří by ve městě a jeho okolí chtěli podobné zařízení vybudovat, je podle něj hodně, ale ČEZ už další stavby nepovoluje.