Hlavní obsah
Foto: Petr Nikl

Zlínský zámek uvede performanci Petra Nikla Slovosleď

Netradiční zážitek slibuje improvizační představení Slovosleď, ve kterém se na zámku představí Petr Nikl společně s hudebníky Ondřejem Smeykalem a Miroslavem Černým. Performance bude ve Zlíně uvedena jen jednou, a to ve čtvrtek 22. března od 19.30 hodin.

Foto: Petr Nikl
Zlínský zámek uvede performanci Petra Nikla Slovosleď

Propojení lidského hlasu a dechového hudebního nástroje australských domorodců didgeridoo dalo vzniknout improvizačnímu představení, se kterým se ve Zlíně uvede Petr Nikl, vizuální umělec, hudebník, autor básní i hudebních textů, performer, herec a zlínský rodák. Na zlínském zámku, v prostorách interaktivní expozice Orbis Pictus Play, s ním společně vystoupí hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal a Miroslav Černý hrající na strunné nástroje.

„Slovosleď je živá improvizace, naším cílem je společné sdílení imaginativní krajiny tvořené zvukem didgeridoo a hlasem. Chtěli jsme se obklopit jednoduchostí a vstoupit do interakce co nejpřímějším způsobem. Vycházíme z intimity slova, podmaněné zvukem didgeridoo,“ přiblížil vyznění představení jeden z jeho protagonistů, Petr Nikl.

Kromě hlasu Petra Nikla a netradičního dechového hudebního nástroje didgeridoo se do performance zapojí i některé z objektů výstavy Orbis Pictus Play, jejíž koncepci navrhl právě Petr Nikl. S jeho tvorbou se ostatně ve Zlíně setkáváme pravidelně, je například autorem vizuálu Zlín Film Festivalu. Jeho kniha „Jinotaje opic“, která byla inspirací pro tento vizuál, byla nominována na cenu Nejkrásnější kniha roku 2017, za ilustrace hravých opic získal Petr Nikl nominaci na Czech Grand Design 2017.

Představení Slovosleď se uskuteční na zámku ve Zlíně v prostorách interaktivní výstavy Orbis Pictus Play 22. března od 19.30 hodin.

Předcházet mu bude komentovaná prohlídka k výstavě Otisk Anděla v 17. hodin. V době od 17.30 do 19.15 také všechny ostatní expozice na zlínském zámku. 

O autorovi

Petr Nikl (narozen ve Zlíně, 1960) je český vizuální umělec, hudebník, scénograf, herec, performer a autor koncepcí řady výstav. Absolvoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Praze. Založil dnes již zaniklou uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, prestižní ocenění pro mladé české výtvarné umělce do 35 let. Prosadil se i jako autor a ilustrátor knih, získal cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku. Je autorem umělecké koncepce výstavy Orbis Pictus Play.

Vystavoval samostatně i v rámci společných výstav na mnoha místech České republiky (např. ve Veletržním paláci, Galerii Václava Špály či Galerii Rudolfinum v Praze) i v zahraničí – ve Finsku, Velké Británii, Německu, Rakousku, USA a dalších zemích.

Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mj. Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Krajské galerie výtvarných umění ve Zlíně, ale i v soukromých sbírkách v Česku a v zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků