Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

Zdravotníkům v Bohumínské městské nemocnici roste plat

Mzdové tarify zaměstnanců Bohumínské městské nemocnice od ledna vzrostly o deset procent. Přilepší si lékaři, zdravotní sestry i ošetřovatelé. Navýšení přichází v době, kdy v nemocnicích chybí především střední zdravotnický personál a bojují tzv. o každého člověka.

Foto: Pavel Čempěl
Zdravotníkům v Bohumínské městské nemocnici roste plat

I Bohumín proto láká nové sestry i lékaře na náborové příspěvky.

„Držíme krok s okolními nemocnicemi, a proto jsme přistoupili k navýšení mezd u našich zaměstnanců. Chceme je tak ocenit za jejich práci. Státní platové tarify, které ze zákona garantují navyšování mezd, se na zaměstnance naší nemocnice totiž nevztahují. Nárůst mezd nás bude stát 8 miliónů korun. Zároveň se zvedla minimální mzda, takže si přilepší i sanitáři, uklízečky i pracovníci prádelny, což je navýšení o 1,5 miliónu korun. Dohromady tak do růstu mezd vložíme 9,5 miliónu korun,“ řekl ředitel nemocnice Kamil Mašík s tím, že nemocnice, jejímž vlastníkem je město, poskytuje práci třem stovkám lidí.

Roční rozpočet nemocnice je 189 miliónů korun, z toho jen platy zaměstnanců spolu s odvody spolknou 130 miliónů. Bez provozní dotace města by však nemocnice nevyšla. Ročně proto zastupitelé na její provoz posílají 18 miliónů korun. Objem chce špitál udržet. Nemocnice hledá úspory v ostatních výdajích a spoléhá na úhrady.

„Nová úhradová vyhláška garantuje, že nám při současných výkonech zdravotní pojišťovny navýší úhrady o šest procent. Tím bychom mohli pokrýt navýšení nákladů v oblasti mezd,“ upřesnil Mašík.

Stále častěji se nemocnice potýkají s odchodem personálu. To se dotklo i bohumínské nemocnice. Na konci loňského roku podal rezignaci dosavadní primář chirurgického oddělení a spolu s ním ještě jeden operatér. Odchází ke konci února. Nemocnici za ně už našla adekvátní náhradu.

„Podařilo se nám ve velmi krátkém čase zajistit dva nové zkušené chirurgy i nového primáře. Díky nim rozšíříme spektrum nabízených služeb, a to jak ambulantních, tak operačních,“ sdělil náměstek pro léčebnou péči Petr Beneš.

Bohumínská nemocnice ročně provede 90 tisíc ošetření a uskuteční přes 6 tisíc hospitalizací. V regionu to nemá jednoduché. Nemocnice v okolí mezi sebou svádějí boj o zdravotníky, a to zejména o zdravotní sestry.

„K benefitům, které našim zaměstnancům nabízíme, patří mimo jiné i stravné, školení a profesní růst. Přispíváme na penzijní pojištění, nabízíme možnost ubytování i výhodný zaměstnanecký telefonní tarif. Pracovní prostředí je příjemné a nemocnice má stabilní pozici. Nové sestřičky lákáme i na náborový dvacetitisícový příspěvek,“ doplnil Mašík s tím, že některým nově příchozím lékařům či sestrám je sympatická právě menší velikost nemocnice a také individuálnější přístup k pacientům

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků