Hlavní obsah
Foto: Ivana Kvasnicová

Výstava na téma „netradiční ztvárnění pisoáru" chce upozornit na příznaky jednoho častého onemocnění mužů

Výstavu Pissoir Art Gallery českých designérů a umělců na téma „netradiční ztvárnění pisoáru" sestávající z 19 zcela unikáních a originálních uměleckých děl naleznete v červenci v obchodním centru Arkády Praha. Upozornit má na příznaky nejčastějšího nádorového onemocnění u mužů: rakovinu prostaty.

Foto: Ivana Kvasnicová
Výstava na téma „netradiční ztvárnění pisoáru" chce upozornit na příznaky jednoho častého onemocnění mužů

Odbornou záštitu nad Výstavou Pissoir Art Gallery má nadace MUŽI PROTI RAKOVINĚ. Cílem nadačního fondu je šířit informace o této nemoci a získávat finanční prostředky na podporu specializovaných programů, výzkumu a boje proti rakovině a na její léčení.

Jedním ze zakladatelů nadačního fondu je přední odborník, urolog doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, působící v Thomayerově nemocnici v Praze, který pomohl mnoha pacientům s onkologickým onemocněním vrátit se zpět do plnohodnotného života.

„Rakovina prostaty v dnešní době tvoří zhruba 16 procent všech nádorových onemocnění. Od roku 2005 se dokonce řadí na přední příčku mezi nádorovými onemocněními u mužů. V porovnání s počátkem devadesátých let vzrostl počet mužů s rakovinou prostaty trojnásobně a k nejohroženějším patří muži po šedesátce. Stále více však přibývají také pacienti mnohem mladší," uvedl MUDr. Roman Zachoval.

„Největším problémem je nedostatečná osvěta a prevence, tedy včasná návštěva lékaře. Včasná stádia této nemoci jsou většinou zcela bez příznaků a muži proto ve většině případů přijdou lékaři na prohlídku příliš pozdě,” dodal Roman Zachoval.

Rakovina prostaty je u mužů nejčastějším typem nádorového onemocnění. Za normálních okolností buňky, které odumírají, jsou postupně nahrazovány novými buňkami. Rakovina se může rozvinout, když buňky začnou růst nekontrolovaně. V mnoha případech představuje rakovina prostaty pomalu rostoucí nádor, který může zůstat dlouho nerozpoznán, jindy vyvolává například potíže s močením. Rakovina prostaty se někdy v průběhu života objevuje zhruba u jednoho muže z devíti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků