Hlavní obsah
Ostravské dny 2015 Foto: Josef Zajíc

Výjimečný festival Ostravské dny 2015 začne v pátek v bývalém dole Hlubina

Unikátní program nabízí festival Ostravské dny 2015. Od 21. srpna na posluchače čeká po devět dní řada koncertů, na kterých se představí dvě stovky hudebníků. V rámci této přehlídky klasické hudby probíhá už od 10. srpna také Institut Ostravských dní 2015 pro mladé skladatele.

Ostravské dny 2015 Foto: Josef Zajíc
Výjimečný festival Ostravské dny 2015 začne v pátek v bývalém dole Hlubina

Výjimečnými dělá Ostravské dny především kombinace mistrovských skladeb 20. století, stěžejních děl žíjících autorů a hudba nejmladší generace. Otevřený program prezentuje současná díla bez ideologických zátěží.

Jedinečné je i to, že nabízí koncerty velkých symfonických orchestrů, včetně skladeb pro tři taková tělesa, komorních orchestrů, ansámblů, sólistů a letos také tři opery i fakt, že všechny kompozice festivalu jsou nastudovány v Ostravě během samotného projektu. Nechybí ani hudební instalace, filmy, minimaraton elektronické hudby a performance.

V pátek 21. srpna 2015 budou oživeny staré koupleny v bývalém dole Hlubina v Ostravě - Vítkovicích, kde začne šestihodinový maraton hudby a performance.

„Z vrchního patra nejstarší a architektonicky nejcennější budovy dolu Hlubina  se v 17:30 se  vynoří prostorová kompozice  Petera Ablingera , která z totálu všech zvuků - bíleho šumu, který vyluzuje dvanáct reproduktorů - bude znít každému procházejícímu posluchači jinak. Jmenuje se White/Whitish 27d- Bíle / Bělavé 27d - a stane se osobní kompozicí: záleží jen na tom, jak se propojí pohyb návštěvníků,” informovala o pátečním programu Kristýna Konczyna, nanažerka kanceláře Ostravského centra nové hudby (OCNH)

 V 18:00 hodin začíná blok elektronických improvizací. Představí se Robert Jedrzejevski, Symon Henry, Juho Laitinen, Darina Žurková a Thomas Buckner

Ve 20:00 hodin nastoupí String Noise, Pauline Kim Haris a Conrad Haris. Čas od  21:30 hodin bude patřit komorní opeře Lady Blancarosa česko - kanadského skladatele Rudolfa Komorouse, který před mnoha lety založil ve Vancouveru oddělení soudobé hudby, která se stala líhní kanadských skladatelů. Celý večer uzavře irská skladatelka, vokalistka a performerka Jennifer Walshe a to filmem a vlastním pěvecko-hereckým výstupem.

„Program Ostravských dnů 21. srpna bude ukončen v Provozu Hlubina ve 23,00 hodin, aby v následující den začal, v nedaleké  Galerii výtvarného umění v Ostravě na Jurečkově ulici,  Minimaraton elektronické hudby  " dodala k programu Ostravských dnů 2015 Kristýna Konczyna.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků