Hlavní obsah
Postupující Veronika Kachlová z Bohumína, náhradnice Dana Rokytová, Nikol Martincová a postupující Petra Lukůvková a Štěpán Pospíšil za Valašsko. Foto: Hana Františáková

Vsetín bude hostit celostátní kolo soutěže Zpěváček 2016

V neděli 5. června bude velký sál Domu kultury Vsetín patřit celostátnímu klání 24 nejúspěšnějších dětských interpretů lidových písní z Čech, Moravy a Slezska, které doprovodí Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů.

Postupující Veronika Kachlová z Bohumína, náhradnice Dana Rokytová, Nikol Martincová a postupující Petra Lukůvková a Štěpán Pospíšil za Valašsko. Foto: Hana Františáková
Vsetín bude hostit celostátní kolo soutěže Zpěváček 2016

Soutěž dětských interpretů lidových písní Zpěváček má více než dvacetiletou tradici. Od loňského roku také nového pořadatele. Aby se do závěrečného kola malí zpěváčci ve věku od deseti do šestnácti let z celé České republiky dostali, museli však nejdříve projít regionálními koly.

Moravskoslezské semifinále a celostátní finále Zpěváčka má pod patronátem Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN). Soutěž převzal poté, co se dřívější organizátor, Folklorní sdružení ČR, dostal do velkých dluhů. V minulosti mladí folkloristé soutěžili v Lázních Velké Losiny.

Odborná sedmičlenná porota v čele s Janem Rokytou z 32 Zpěváčků v moravskoslezském kole, které se uskutečnilo 15. května ve Znojmě, vybrala dvanáct postupujících. Ti poměří svůj talent a píli s nejlepšími dvanácti semifinalisty z českého zemského kola. Stejně jako už v loňském roce ale absolutního vítěze a další příčky porotci nezvolí. Vyhlášeno bude 10 nejlepších Zpěváčků a z nich budou uděleny ještě speciální dílčí ceny poroty.

„Počítáme se Zpěváčky na další spolupráci, například je pozveme na natáčení do rozhlasu,“ uvedl produkční orchestru Milan Zelinka s tím, že vítězové se představí také na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v neděli 26. června po boku BROLNu.

„Dlužno předeslat, že soutěžní přehlídka dětských lidových zpěváčků má letos nebývale vysokou úroveň,“ konstatoval Jan Rokyta, předseda poroty, multiinstrumentalista a redaktor Českého rozhlasu Ostrava.

Velký úspěch zaznamenali vsetínští zpěváčci, kteří skvěle reprezentovali své město a celý region Valašska. Do celostátního kola, které navíc symbolicky proběhne ve Vsetíně – v srdci Valašska, se po zásluze “prozpívali” Petra Lukůvková, Tereza Kašparová a Štěpán Pospíšil. Jim bezesporu na roveň je postavená i náhradnice Nikol Martincová.

Přijďte 5. června do vsetínského domu kultury fandit a podpořit úspěšné vsetínské hlásky. Od 17.00 hodin bude následovat koncert BROLN se svými sólisty a hosty. Předprodej vstupenek na koncert bude probíhat od 23. května v kině Vatra. Vstupné 100 Kč. Děti do 10 let zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků