Hlavní obsah
V rámci menu se budou servírovat například jehněčí hřebínky s restovanými hříbky a pohankovými noky. Foto: archiv Spa hotelu Lanterna

Ve Velkých Karlovicích chystají galavečeři na počest 100. výročí Československa

Jak se v našich zemích stolovalo za první republiky? Co se servírovalo v luxusních pražských podnicích, ale také běžných domácnostech, mimo jiné i na Valašsku? A jak se dají tehdy obvykle používané suroviny moderně ztvárnit v dnešní kuchyni?

V rámci menu se budou servírovat například jehněčí hřebínky s restovanými hříbky a pohankovými noky. Foto: archiv Spa hotelu Lanterna
Ve Velkých Karlovicích chystají galavečeři na počest 100. výročí Československa

To vše přiblíží degustační večer s názvem První republika, který se uskuteční v pátek 5. října ve Velkých Karlovicích.

Kuchaři tamního Spa hotelu Lanterna speciální degustační menu připravují na počest 100. výročí vzniku Československa. Hostům ho nabídnou vpředvečer tradičního Karlovského gastrofestivalu, jehož hlavní program se zde koná o víkendu 6. a 7. října.

Přípravě večera předcházelo studium historických materiálů. Sestavení menu o sedmi chodech se ujal gastronomický odborník, pedagog Slezské univerzity v Opavě Alexandr Burda. Ten bude zároveň večerem provázet a hostům prozradí různé gastro zajímavosti tehdejší doby.

„O období první republiky máme dnes tendenci hovořit jako o starých zlatých časech. Hosté během večera ovšem zažijí nejen atmosféru restaurace pro dobrou společnost, ve kterých vysedávali nositelé zvučných jmen jako Oldřich Nový či Vlasta Burian, ale stolování našich předků představíme z více stran. Například i z té, kdy naše babičky musely svou vynalézavostí nahradit nedostatkové nebo drahé suroviny v krizových nebo poválečných obdobích. Hostům ukážeme, že i chudá jídla mohou v podání dnešních kuchařů chutnat excelentně. Zajímavým úhlem pohledu je také soužití hned několika národností na našem území, hosté tedy ochutnají i jídla Zakarpatské Ukrajiny a Slovenska a v menu nesmí chybět ani prvky kuchyní německých nebo židovských obyvatel našeho území,“ nastínil jednotlivé chody degustačního menu Alexandr Burda.

Stylově v duchu výročí budou sommeliéři k menu servírovat vína z vinařství, jejichž názvy odkazují na významné prvorepublikové jmenovce Masaryka a Beneše. Symbolická bude také cena menu – 1918 korun. 

Hotel podobné tématické akce pořádá pravidelně, jedním z nejznámějších počinů byly loňské Oscarové degustační večery inspirované pokrmy z filmů režiséra Jiřího Menzela i s jeho osobní účastí. Při Karlovském gastrofestivalu Spa hotel Lanterna pravidelně hostí osobnosti oceněné michelinskou hvězdou, letos sem zavítá držitel dvou michelinských hvězd Nicolas Decherchi.

Degustační menu První republika

Welcome drink: Hubert sekt, suchý, De Luxe

Amuse bouche: Šneci se skořicí v lanýžovém másle, Roastbeef s bylinkovou majonézou

Grilovaný kozí sýr na medu s tvarůžkovým přelivem, bramborový chléb

Ukrajinský boršč s masovými pelmeni

Husa v šouletu, macesy

Jehněčí hřebínky, restované hříbky, pohankové noky

Lívanečky z ječné mouky, šimlena

Černá káva podle receptu Juliuse Meinla, Legionářské řezy

Cimrmanova bylinná hořká

Vína z vinařství Masaryk a Beneš

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků