Hlavní obsah
Ubytovna F. Čejky Foto: Petr Pavelka

Ve Frýdku-Místku skončila další ubytovna

Statutární město Frýdek-Místek nepodporuje obchod s chudobou a přijímá opatření, která činí čáru přes rozpočet zejména ubytovnám. Řadí se mezi ně i opatření obecné povahy, což znamená, že noví klienti ubytoven se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů nedostávají doplatky na bydlení.

Ubytovna F. Čejky Foto: Petr Pavelka
Ve Frýdku-Místku skončila další ubytovna

V minulých dnech ukončila ve městě provoz další, v pořadí již druhá, soukromá ubytovna. Po Karlovce na ulici Míru s kapacitou zhruba padesát míst byla vyklizena a uzavřena také ubytovna pro zhruba třicet osob na ulici F. Čejky v Místku.

„Obě ubytovny se řadily k problematickým. Často v nich zasahovala městská i státní police, která řešila nejen přestupky, ale také trestné činy. V ubytovnách a jejich přímém okolí byly často spatřovány osoby pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a fyzické napadání a vyhrožování tam bylo téměř na denním pořádku. Obyvatelé žijící v okolí si často stěžovali na hluk, nepořádek, vandalismus, výtržnictví a podobně,“ připomenul primátor Michal Pobucký s tím, že na obě ubytovny se vztahovalo opatření obecné povahy. 

Ubytovny jsou často místem se špatnými mezilidskými vztahy, zahálčivým způsobem života, násilnickým chováním, vulgárním vyjadřováním, šikanou, nadměrným požíváním alkoholu a tomu všemu přihlížejí i děti, které v ubytovnách také žijí. Po čase si na takové chování zvyknou a považují ho za normální, což je hlavně ze společenského hlediska opravdu velmi špatně.

„My tady ubytovny nechceme. Pokud by byla ubytovna na ulici F. Čejky, což je téměř v centru města, na prodej, vážně bychom uvažovali o její koupi. Chtěli bychom dát lidem žijícím v její bezprostřední blízkosti jistotu, že na místě už žádná ubytovna nebude,“ řekl primátor Pobucký, který nevyloučil, že by se objekt ubytovny mohl v budoucnu přebudovat na bydlení pro seniory nebo mladé lidi či rodiny s dětmi.

Město dlouhodobě bojuje proti byznysu s chudobou. Aby šlo příkladem, zrušilo městskou ubytovnu na ulici Palkovická a ve čtyřech problematických ubytovacích zařízeních se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů zavedlo opatření obecné povahy, neboli bezdoplatkové zóny, tedy zóny, kde nově přistěhovaným občanům nejsou vypláceny doplatky na bydlení. Dvě z těchto ubytoven již zanikly.

V souvislosti se zrušením ubytovny na ulic F. Čejky řešil sociální odbor magistrátu především umístění rodin s dětmi, jednalo se přitom převážně o samoživitelky, které byly i s dětmi umístěny v azylovém domě Sára a ubytovně pro ženy na ČSA. Všem klientům bylo také poskytnuto základní sociální poradenství a předány kontakty jak na sociální pracovnice, tak i na ubytovny, a to i na ubytovny mimo město. Spousta klientů zrušené ubytovny nebyla občany města.  

Ve městě je v současné době osm domů, které plní funkci ubytoven. Největší kapacitu, zhruba sedm set míst, má Hotelový dům Paskov v Místku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků