Hlavní obsah
část sbírky z Dolů Bílina Foto: Národní muzeum Praha

V unikátní kolekci zkamenělin z Dolů Bílina darované Národnímu muzeu jsou i sloní uši Dvořákovy

Kolekce 4000 kusů zkamenělin třetihorní fauny a flory, kterou Národní muzeum dostalo 13. ledna, je naprosto ojedinělá. Po ukončení těžby mostecké pánve už nebudou podobné nálezy možné. Sbírka obsahuje tisíce kvalitních fosilií z jílovitých a písčitých usazenin tzv. bílinského jezera, vytvořeného v severních Čechách před 20 miliony lety.

část sbírky z Dolů Bílina Foto: Národní muzeum Praha
V unikátní kolekci zkamenělin z Dolů Bílina darované Národnímu muzeu jsou i sloní uši Dvořákovy

Zkamenělé sloní uši Dvořákovy

Mezi fosilními rostlinami bylo identifikováno na 150 rodů z dnešního pohledu exotických rostlin a bohatý soubor hmyzu a obratlovců. Sbírka například obsahuje na první pohled dobře patrnou fosilii žáby nebo vodní či bahenní želvy.

Unikátní je i v tom, že u mnohých zkamenělin ryb jsou dobře viditelné jejich měkké části. Je tu i nejstarší krasec na světě. Fosilie tohoto brouka je ve velmi dobrém stavu.

Z flóry stojí bezpochyby za zmínku i zkamenělina rostliny s názvem sloní uši Dvořákovy, pojmenována po svém nálezci a jinde na světě se nenachází.

Poděkování dolům

„Nesmírně si cením spolupráce, kterou máme se Severočeskými doly. Lidé se mě často ptají, jak získáváme v dnešní době nové sbírky. Velkou měrou je to právě díky sdílnosti a ochotě těch, kteří si uvědomují, jak je důležité uchovávat naši historii. Severočeské doly nám touto sbírkou navíc poskytly i nedocenitelný materiál k dalšímu zkoumání a poznávání našeho světa před miliony let,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Materiál byl předmětem studia mnoha paleontologů a podstatná jeho část je dnes vědecky zhodnocena a publikována. Zároveň přinesla objev mnohých nových druhů rostlin i živočichů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků