Hlavní obsah
Rochus Park - Vynášení Morany Foto: Archiv Rochus Park

V uherskohradišťském přírodním areálu Rochus přivítají příchod jara

V sobotu 28. března v přírodním areálu Park Rochus v Uherském Hradišti uvítají příchod jara v tradičním pojetí zvykoslovného roku pod názvem Od fašanku do Velikonoc. Okolí původní stodoly z Břestku, která je prvním objektem muzea v přírodě Rochus, opět ožije slováckými tradicemi.

Rochus Park - Vynášení Morany Foto: Archiv Rochus Park
V uherskohradišťském přírodním areálu Rochus přivítají příchod jara

Letos již potřetí ukončí zimní období a přivítají příchod jara odpolednem plným lidových tradic v přírodním areálu Park Rochus ukázkami zvykosloví.

Mladí muži předvedou mečové tance (dodnes dochované na Uherskobrodsku a známé pod názvem Pod šable). S jarem a Velikonocemi jsou pak spojené další zvyky, chlapci od nejútlejšího věku pletli pomlázky, děvčata zdobila kraslice nejrůznějšími technikami.

I v letošním roce bude možné si oba dva zvyky přímo na místě vyzkoušet od zkušených košíkářů a maléreček kraslic. Pro ty nejmenší děti je tradičně připravena výtvarná a tvořivá dílnička. V programové nabídce má své místo i hudecká sestava cimbálové muziky Mladí burčáci nebo třeba ochutnávka tradičních pokrmů. Po dobu akce bude k prohlídce otevřena také kaple sv. Rocha.

Pro hladký průběh celého odpoledne bylo pořadateli objednáno i příznivé jarní počasí, a proto věříme, že si společně tento den patřičně užijeme. Akce proběhne od 14 do 17 hodin.

Během roku se v areálu konají i další akce: Otevírání pastvin, stavění máje, Stromy pro Rochus (každoroční výsadba původních odrůd ovocných stromů a keřů), letos se plánuje první ročník Žní na Rochusu, na podzim nechybí drakiáda a na Vánoce pak Štěpánské koledování ve stodole.

Areál Park Rochus se nachází v místě bývalého vojenského cvičiště i přilehlých částí krajiny na okraji Uherského Hradiště, mezi částmi Mařatice a Jarošov, na posledním výběžku Bílých Karpat nad řekou Moravou. Vznikající muzeum v přírodě Rochus bude tvořeno čtyřmi expozičními objekty a vstupní budovou. Jeden z expozičních objektů – stodola z Břestku zde byla přenesena v roce 2012. Pochází z 19. století a její historická hodnota byla potvrzena památkáři Krajského úřadu Zlínského kraje. Realizace výstavby dalších třech objektů muzea by měla proběhnout do konce roku 2015, probíhající práce nijak neovlivní příchod ke stodole ani bezproblémový průběh všech pořádaných aktivit,” informoval PhDr. Jan Blahůšek, PhD., ředitel Parku Rochus, o.p.s.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků