Hlavní obsah
Momentka z instalace díla Juraje Gábora. Foto: archív KGVU ve Zlíně

V hlavním prostoru zlínské galerie vyroste více než sedmnáct metrů dlouhý jehlan

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně otevře v neděli 23. listopadu výstavu s názvem Juraj Gábor: Dívka před domem. Jedná se o projekt laureáta Ceny Igora Kalného, kterou obdržel od slovenských porotců při příležitosti VI. Zlínského salonu mladých v roce 2012.

Momentka z instalace díla Juraje Gábora. Foto: archív KGVU ve Zlíně
V hlavním prostoru zlínské galerie vyroste více než sedmnáct metrů dlouhý jehlan

To hlavní, čím se výtvarník ve svém projektu zabývá, je téma obrazu jako stále aktuálního fenoménu, který lze zkoumat mnoha způsoby a nepřetržitě nacházet nezodpovězené otázky. V hlavním prostoru galerie vyroste více než sedmnáct metrů dlouhý jehlan zpodobňující „zrakovou pyramidu“.

Tento pojem vychází z renesanční představy formulované L. B. Albertim, podle níž oko pozorující okolní svět představuje jakýsi maják prosvětlující prostor před sebou, s tím rozdílem, že z majáku světlo vychází, ale do oka naopak vstupuje.

Hrot monumentálního objektu bude umístěn do výšky průměrného člověka (1,67 metru). Od začátku umělec vede diváka a směřuje jeho pohled, který putuje nejdříve po vnějších stranách dřevěného objektu, později se návštěvník může dostat dovnitř objektu a sám se stát součástí pohledu někoho jiného. Uvnitř jehlanu, do něhož se bude moct po malých skupinkách vstupovat, bude umístěno hodinové video snímající krajinu. Kompozice k nám zády obrácených lidí může připomenout obrazy německého romantika Caspara Davida Friedricha.

„Samostatná výstava odkazuje nejen k uplynulé tvorbě tohoto mladého umělce, ale čerpá i ze sbírek Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, reaguje na nově otevřený prostor v budově 14 továrního areálu. Součástí instalace se stane kromě Gáborových prací také obraz Jakuba Schikanedera Dívka před domem (1907–1909), nacházející se ve stálé expozici galerie,“ přiblížila kurátorka výstavy Lucie Šmardová s tím, že toto dílo však není pro Juraje Gábora ikonickým dílem, ke kterému se s obdivem odkazuje, ale skicou, již analyzuje a podrobuje nové interpretaci. Obraz ze začátku století se dostává do kontaktu s filmem, fotografií a novými médii.

Juraj Gábor vystudoval Ateliér priestorových komunikácií u Antona Čierného na Katedře intermédií a multimédií při bratislavské VŠVU. Během studia absolvoval řadu domácích i zahraničních stáží, věnuje se tvorbě videí, performance, fotografií, staví objekty blízké architektuře, důležitým médiem je pro něj také kresba. Vedle pobytu na Estonian Academy of Arts v Tallinu absolvoval také dvě stáže v Jižní Koreji, právě zde se prohloubil jeho zájem o zkoumání přítomnosti, v níž se časem pohybujeme, prožívané „tady a teď“.

Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 23. listopadu v 15 hodin. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin a potrvá do 31. prosince 2014.

K výstavě je ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU připraven i doprovodný program. Lidé se mohou těšit na kurátorské prohlídky. První z nich se uskuteční 29. listopadu od 15.00, další je na programu 2. prosince v 15.00 hodin. Dále pak je naplánována na 16. prosince autorská prohlídka. Její začátek bude rovněž v 15.00 hodin. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků