Hlavní obsah
Protagonité hry Měsíc nad řekou na jevišti Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Foto: Marek Malůšek

Slovácké divadlo uvede další premiéru - českou klasiku Měsíc nad řekou

Slovácké divadlo uvede 4. března již třetí letošní novinku. Půjde o hru Fráni Šrámka Měsíc nad řekou. Už podle jména režisérky je ale zjevné, že publikum romanticky zasněný příběh nečeká. Originálního pojetí se ujal jeden z největších režijních talentů současnosti Anna Petrželková.

Protagonité hry Měsíc nad řekou na jevišti Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Foto: Marek Malůšek
Slovácké divadlo uvede další premiéru - českou klasiku Měsíc nad řekou

„Příběh a vnitřní svět Slávky Hlubinové, to není žádný růžový sad,” říká režisérka Anna Petrželková. „Je opsaná od Ibsena. Vyplavují se na povrch temné stíny, nejniternější strachy, ale to vše se odehrává někde daleko za slovy. To důležité totiž zůstává u Šrámka nevyřčeno.”

Režisérce k inscenování jedné z nejznámějších českých impresionistických her vydané v roce 1922 pomáhají například trojí herečtí představitelé Jana Hlubiny. Proč?

„Chceme tak přispět k Šrámkově polemice nad tím, která životní fáze - mládí, dospělost či stáří - je člověku nejpřiléhavější. Zjistit, kdy je v životě nejblíže pravdě. Je to věčné snění a pýcha mládí, energie produktivního věku nebo moudrost, úleva a nadhled, jež přináší stáří? Lidstvo nám to bohužel znesnadňuje rozřešit dokonalou schopností alibismu a sebeklamu.”

Hlavní roli Slávky Hlubinové vytvoří Petra Staňková. „Já ji říkám Stanislavo. Ona je Staňka pořád od veselosti celá brunátná. A pak - nebojí se ztrapnit, a to když herec umí, má z poloviny vyhráno. Není nic horšího, než když se herci berou příliš vážně. A tak se snažím je od těchto choutek všemožně rozptylovat. Ale tady ve Slováckém divadle to snad ani není potřeba. Moc ráda se sem vracím,” dodala režisérka.

Jak se sama jmenovaná herečka na první hlavní roli v profesionálním angažmá připravovala? „Hledám ji všude, kde se dá. Například - protože vím, že se chodí koupat do řeky, tak jsem si na ni byla párkrát hrát v aquaparku. Sjížděla jsem tobogán a představovat si, že je to vor,” říká pětadvacetiletá absolventka brněnské JAMU.

Vedle ní se v uherskohradišťském Měsíci nad řekou představí například Tomáš Šulaj, Zdeněk Trčálek, Irena Vacková, Petr Žajdlík a další. Dramaturgyní je Iva Šulajová, výprava pochází od Evy Jiřikovské, hudbu složil Mario Buzzi.

Premiéra proběhne ve Slováckém divadle v sobotu 4. března od 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků