Hlavní obsah
Účastníci z Filipín Foto: archiv DIFA JAMU

Setkání léčí – zahájení 29. ročníku Mezinárodního festivalu Setkání/Encounter 2019 se blíží

Nesoutěžní přehlídka je každoroční prezentací divadelních škol. Setkání/Encounter připravují výhradně studenti pořádající Divadelní fakulty JAMU v Brně. Akce je nejprestižnějším středoevropským festivalem tohoto typu. Letošní ročník proběhne od 2. do 6. dubna.

Účastníci z Filipín Foto: archiv DIFA JAMU
Setkání léčí – zahájení 29. ročníku Mezinárodního festivalu Setkání/Encounter 2019 se blíží

Letošními účastníky je dvanáct uměleckých akademií z Polska, Německa, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Ruska, Lotyšska či Filipín, navíc tradiční účastníci - tedy pražská DAMU a bratislavská VŠMU.

Téma 29. ročníku zní: Setkání léčí. Přehlídka má být zejména místem pro prezentaci inscenací z rozdílných národních kultur a vzájemnou inspiraci. „Divadelní i osobní setkávání lidí jsou důležitá a pro duši člověka léčivá. Pro nás byla navíc inspirací i pro podtitul letošního ročníku," uvedla studentská koordinátorka Júlia Pecková.

Festival je výhradně v gesci studentů a organizuje jej především ateliér divadelní produkce a jevištní technologie z pořadatelské Divadelní fakulty JAMU. Festivalové produkce se uskuteční na obou divadelních scénách JAMU, kterými jsou Divadlo na Orlí a Studio Marta, a v prostorách Centra experimentálního divadla – v Huse na provázku a HaDivadle.

„Pořádat festival a umožnit tak našim studentům setkávat se studenty z jiných zemí, je hlavním posláním akce. Téma ročníku hraje minimální roli při výběru inscenací, umělecké téma přehlídky logicky zjistíme až v jejím průběhu," řekl ředitel festivalu Michal Zetel.

Děkan pořádající fakulty Petr Francán zdůrazňuje, že festival je středobodem akademického roku. I když festivalová představení jsou kapacitně limitována a určena zejména účastníkům přehlídky, mohou se jí přímo ve městě zúčastnit také všichni zájemci.

Jak děkan Francán upozorňuje, zahájení v úterý 2. dubna na Moravském náměstí odpoledne pro širokou veřejnost obstará Open Air Stage. Hudební mix pod širým nebem zahájí ve 14.30 hodin kapely JAMU Něco si přej, Moonway Defender a MIMO. O půl sedmé v podvečer vystoupí slovenská zpěvačka Katarzia se svou sólo poetic folk-rapovou hudbou a hudební program avantgardním popem završí brněnská kapela Acute Dose.

Novinkou letošního ročníku je pětidenní tvůrčí workshop určený osmi vybraným studentům divadelních škol zemí Visegrádské čtyřky. Workshop bude reflektovat téma Setkání léčí. Povede ho maďarský divadelní a filmový režisér Atilla Antal. Účastníci workshopu se představí v rámci závěrečného ceremoniálu. Další novinkou budou dvě velké diskuse, při kterých se spolu mohou setkat návštěvníci, studenti i tvůrci a mluvit spolu o inscenacích a rozdílných přístupech jednotlivých zemí.

Pětidenní akce se zúčastní na 270 vysokoškolských studentů a jejich pedagogů z dvanácti jmenovaných zemí. Festival je nesoutěžní, v jeho závěru 6. dubna při závěrečném večerním ceremoniálu v Divadle Husa na provázku však odborná porota označí některé zajímavé festivalové výkony a počiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků