Hlavní obsah
Foto: Viera Gřondělová

Sebevražda dívky v prosinci roku 1837? Ostravská výstava láká na předměty i příběhy

Zda Marie Anna Veronika Machová, která nečekaně zemřela 23. prosince 1837, spáchala sebevraždu, už asi nikdo s jistotou nezjistí. Nejen její příběh přiblíží výstava Vše za třicet, která bude zahájena 16. září v Ostravském muzeu. Výstava představí nejzajímavější exponáty, které do muzea přibyly od sametové revoluce, tedy za posledních 30 let. A názvu odpovídá i vstupné: 30 korun pro všechny věkové kategorie.

Foto: Viera Gřondělová
Sebevražda dívky v prosinci roku 1837? Ostravská výstava láká na předměty i příběhy

Návštěvníci si budou moci prohlédnout například vzácné exponáty odkazující na současné umění i na archeologické nálezy ze 13. až 16. století, bude tu vystaveno vybavení pokoje ostravského hudebního skladatele Rudolfa Kubína i sbírka modelů dřevěných kostelů z okolí Ostravy, kterou muzeu věnoval Stanislav Kilián z Ostravy. Jeden z nich připomíná i kostel Božího těla v třineckých Gutech, jenž byl vypálen v roce 2017.

„Během tří desítek let, které uplynuly od 17. listopadu 1989, jsme získali tisíce exponátů, z nichž jsme se snažili vybrat ty nejzajímavější, tak aby na výstavě byly zastoupeny všechny naše sbírky,“ přibližuje nejnovější projekt ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Kromě jiného upozorňuje na hornické sekyrky – švancary, které horníci nosili při slavnostnějších příležitostech.

„Představit ovšem chceme nejen předměty, ale také jejich příběhy,“ pokračuje Jiřina Kábrtová.

Jedním z nich je historie vztahující se k vystavené hrobové výbavě získané v roce 2007. „Při rekonstrukci kanalizace v ostravské Puchmajerově ulici, na jejímž místě fungoval od konce 16. století do roku 1852 hřbitov, byl tehdy objeven hrob dvacetileté ženy. Při dalším pátrání v matrikách a záznamech se podařilo s největší pravděpodobností určit, že jde o hrob Marie Anny Veroniky Machové, která se narodila 1. července 1817 a nečekaně zemřela 23. prosince 1837,“ upřesňuje archeolog Zbyněk Moravec z Ostravského muzea.

Úmrtí i události, které následovaly, podle něj vyvolávají podezření, že mohlo jít o sebevraždu. Ta v dané době patřila k zavrženíhodným činům vrhajícím hanbu na celou rodinu patřící k tehdejší ostravské honoraci.

Na výstavě Vše za třicet budou návštěvníci mít možnost seznámit se nejen se životním příběhem této dívky a s mravenčí prací archeologů, antropologů a archivářů, ale také s dochovanou výbavou hrobu.

Součástí výstavy Vše za třicet budou doprovodné programy a workshopy. Souběžně s ní bude možné v muzeu navštívit i výstavu Předčasný pohřeb aneb Edgar Allan Poe v Ostravě.

V závěru výstavy, která symbolicky potrvá do 17. listopadu, se na Masarykově náměstí uskuteční happeningy vztahující se k výročí sametové revoluce. Ty budou korespondovat s programem připraveným k 30letému jubileu statutárním městem Ostravou. Možná se bude i zvonit klíči…

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků