Hlavní obsah
Přístroj pro robotickou rehabilitaci horní končetiny Armeo Spring Foto: Irena Bucharová

Rehabilitační robotika v Uherskohradišťské nemocnici pomůže pacientům i fyzioterapeutům

Rehabilitační oddělení Uherskohradišťské nemocnice zakoupilo díky evropským dotacím přístroje pro robotickou rehabilitaci v hodnotě přes 10 miliónů korun. Stalo se tak jedním z nejlépe vybavených pracovišť tohoto druhu na Moravě.

Přístroj pro robotickou rehabilitaci horní končetiny Armeo Spring Foto: Irena Bucharová
Rehabilitační robotika v Uherskohradišťské nemocnici pomůže pacientům i fyzioterapeutům

Vertikalizační stůl (vertikalizace a mobilizace dolních končetin), robotický chodník (chůzový trenažer se závěsným systémem vybavený senzory, snímajícími došlap - analýza chůze pacienta), systém pro stabilizaci trupu (labilní plocha), systém pro robotickou rehabilitaci ruky, přístroj pro cílenou ergoterapii nebo přístroj využívající k rehabilitaci vysokofrekvenční elektromagnetickou energii.

To vše teď využívají fyzioterapeuté v Uherskohradišťské nemocnici ke své práci s pacientem. Mezi nejzajímavější patří Armeo Spring (1 920 000 korun vč. DPH), systém pro robotickou rehabilitaci horní končetiny.

„Provádí cvičení v přesně vymezeném rozsahu a slouží k obnově hybnosti ramene, lokte a zápěstí s využitím zpětné vazby pomocí rozšířené reality. Nejde tedy primárně jen o cvičení končetiny, ale i stimulaci motorického učení mozku,” upřesnila primářka rehabilitačního oddělení UHN MUDr. Jolana Dostálková.

Spolu s tímto přístrojem využívají fyzioterapeuté k rehabilitaci ruky a prstů také přístroj pro cílenou ergoterapii Gloreha Sinfonia (1 640 000 korun vč. DPH).

„Jedná se o rukavici ovládající mechanický pohyb jednotlivých prstů, dále rukavici vybavenou sensory snímajícími vlastní pohyb a rukavici na druhou, tedy nepostiženou ruku, která zrcadlovým mechanismem ovládá postiženou končetinu,” doplnila primářka Jolana Dostálková.

Přístroj je určen zejména pacientům po cévní mozkové příhodě v různých stadiích, ovlivnění míry zvýšeného svalového napětí a zlepšení úchopu.

Rehabilitační oddělení Uherskohradišťské nemocnice je teprve třetím pracovištěm v České republice, které je přístrojem Gloreha Sinfonia vybaveno. Dalšími dvěma jsou rehabilitační ústavy v Hrabyni a Kladrubech.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků