Hlavní obsah
Na farmářském trhu Heřmaňák se pravidelně konají i tematické akce. V únoru je v plánu akce ZAB Heřmaňák – české zabijačkové hody. Foto: FT Heřmaňák

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku slaví dva roky

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku slaví 9. září přesně dva roky od doby, kdy přivítal první zákazníky. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu tu mohou nakoupit kolem 80 procent sortimentu.

Na farmářském trhu Heřmaňák se pravidelně konají i tematické akce. V únoru je v plánu akce ZAB Heřmaňák – české zabijačkové hody. Foto: FT Heřmaňák
První částečně bezobalový farmářský trh v Česku slaví dva roky

Výběr místa pro konání prvního částečně bezobalového trhu v Česku nebyl snadný. Nakonec se organizátoři rozhodli pro Prahu 7. S výběrem pomohli i přátelé.

„V okolí Řezáčova náměstí bydlí několik kamarádů a těch jsme se zeptali, co si o otevření farmářského trhu, kde si budou zákazníci nakupovat do vlastních nádob, myslí. Oni se ptali zase těch svých a výsledek byl, že místní byli pro. Další důvod byl vstřícný přístup radnice Prahy 7, která nám farmářský trh na Řezáčově náměstí povolila pořádat poté, co jsme prošli ročním zkušebním provozem,“ zavzpomínala na začátky provozu farmářského trhu Heřmaňák jeho organizátorka Šárka Sedláčková.

První farmářský trh se sníženou produkcí potravinových obalů přijali místní obyvatelé s nadšením. Možnost nakoupit do vlastních obalů se rychle ujala, místní ideu přijali velmi rádi.

„Vrací se i sklenice zpět, například u marmelád, sirupů, jogurtů, u kozího mléka.  Nosí se zpět i suché skořápky od vajíček. Pokud jsou zákazníci vybaveni vlastními obaly, pak si mohou z trhu odnést bezobalově zhruba 80 procent sortimentu. Jde například o vajíčka, všechnu zeleninu, ovoce, pečivo, vážené uzeniny, chlazená kuřata, vážené olivy a mandle, stáčený olivový nebo konopný olej nebo čerstvý jablečný mošt. Vlastní obaly jsou nicméně dobrovolné, pokud není takto prodej možný nebo pokud se zákazníci zapomněli vybavit, nevadí, dostanou od prodejců obaly ekologické – papírové nebo vratné. Ty pak mohou využívat sami nebo je přinést zpět,“ popsala Šárka Sedláčková.

Kvůli hygienickým požadavkům musí být zhruba 20 procent farmářských výrobků přesto balených. Například vakuově balené maso se porcuje a balí ve schválené provozovně, některé mléčné zakysané výrobky se plní do sklenic už v mlékárně nebo sušené houby či sušené biomaso, takzvané jerky, se suší tak, aby obsahovalo jen sedm procent vody, a pokud by se otevřel obal, tak natáhne vlhkost.

Sortiment na farmářských trzích se v průběhu roku mění a Heřmaňák není výjimkou. V září se mohou zákazníci těšit hned na několik nových prodejců.

„Novinkou je vynikající uzenářství U Kvardů, které lidé možná znají z farmářského trhu Náplavka. Od září bude součástí trhu nově ekologická drogerie a kosmetika s možností kupovat vše bezobalově. V září je také vrcholná sezóna pro českou zeleninu a ovoce: u Zeleniny Šťastných bude na zákazníky čekat okolo 60 odrůd zeleniny a řezaných bylin. Mezi nimi se na Heřmaňáku objeví i česká premiéra, kterou na českém trhu ještě nikdo neprodává – vynikající červená odrůda pekingského zelí a červená varianta kadeřávku. Oboje má oproti běžným odrůdám ještě víc vitamínů a antioxidantů. Mléčné výrobky v biokvalitě budou od září k dostání pravidelně každou sobotu. Z ovoce a lesních plodů přináší září několik odrůd nových jablek, švestky, šípky, rakytník, lesní houby, lišky, hříbky. A začíná sezóna letošních moštů – na Heřmaňáku jich bude okolo 10 druhů,“ představila podzimní nabídku farmářského trhu Šárka Sedláčková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků