Hlavní obsah
Zástupkyně občanského sdružení Galgos de la Estrella rozdávaly letáčky a odpovídaly na zvídavé dotazy Šumperanů. Foto: sumpersko.net

Projekt adopcí týraných galgů se představil v Šumperku

Na problematiku týrání španělských chrtů – galgů upozornil letošní ročník Šumperského Hafana. Návštěvníci psí show obdivovali štíhlé, elegantní, klidné, sympatické psy a ptali se, jak by jim mohli pomoci.

Zástupkyně občanského sdružení Galgos de la Estrella rozdávaly letáčky a odpovídaly na zvídavé dotazy Šumperanů. Foto: sumpersko.net
Projekt adopcí týraných galgů se představil v Šumperku

„Předkové těchto krásných psů strážili obydlí faraonů. Dnes však galgy ve Španělsku chovají lidé, jejichž obživou je lov. Jakmile se galgo pro výkon služby loveckého psa nehodí, stává se nepotřebným. Bývá utracen, nebo dokonce rituálně obětován. Ve Španělsku naštěstí pracují dobrovolníci, kteří galgy zachraňují. Není však v jejich silách postarat se o ně trvale, proto vznikl projekt adopcí, díky němuž psi z Pyrenejského poloostrova putují do celého světa,“ objasnila Marie Gronychová, ředitelka spolupořádajícího Vlastivědného muzea v Šumperku a majitelka dvou adoptovaných psích slečen. 

Návštěvníci Šumperského Hafana se dozvěděli, že pokud by chtěli španělského galga zachránit, musejí počítat s částkou šesti až osmi tisíc korun na náklady spojené s přepravou a veterinární péčí. Odměnou jim bývá dobrý pocit, že zachránili psí život a získali obětavého a vděčného psího společníka. 

„Ačkoliv jsou galgové lovečtí psi, nebývají agresivní. K novému pánovi přilnou, jsou poslušní, vděční za nový domov, hodí se i k dětem. Kdo galgy jednou pozná, zamiluje si je. Potřebují však pohyb, nejsou to zápecníci, kteří by nevystrčili nos z bytu. Potlačit se nedají ani lovecké pudy galgů. Na kočku v domácnosti si sice zvyknou, ale návštěvnice z cizích zahrad pořádně proženou,“ vysvětlila Gronychová. 

Zástupkyně občanského sdružení Galgos de la Estrella rozdávaly letáčky a odpovídaly na zvídavé dotazy Šumperanů. Lidmi otřásly informace o zvířatech, které jejich majitelé usmrcují oběšením nebo s nimi zacházejí tak hrubě, že je třeba psům amputovat část končetiny. 

„Chrti jsou pro mě jedno z nejkrásnějších a nejušlechtilejších plemen. Takové nakládání s nimi považuji za nehorázné,“ uvedla Karla Mornstein-Zierotin, patronka soutěže Šumperský Hafan. 

„To, že se majitelé zbavují „nepotřebných“ psů tak otřesným způsobem, jako je rituální obětování či oběšení, je pro mě absolutně nepřijatelné. O to větší pochvalu si zaslouží lidé, kteří takové psy adoptují. Pro mne je zatím bohužel kvůli časové zaneprázdněnosti nemožné, abych si podobného psa osvojil, ale opravdu si vážím těch, kteří najdou odvahu se takových psů ujmout,“ uvedl v rozhovoru pro sumpersko.net hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, pod jehož záštitou se akce Šumperský Hafan konala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků