Hlavní obsah
VALACHY MAN se pravidelně koná u vodní nádrže Na Stanoch v Novém Hrozenkově v Beskydech Foto: archiv VALACHY TOUR

Přes extrémní počasí na triatlonu VALACHY MAN závodilo přes 800 sportovců, vyhrál Slovák Jurkovič

Na Slovensko putují letos zlaté medaile pro nejrychlejšího muže a ženu terénního triatlonu VALACHY MAN, který se konal v pátek 7. srpna v Novém Hrozenkově jako čtvrtý podnik seriálu VALACHY TOUR. Hlavní závod vyhrál slovenský triatlet Tomáš Jurkovič, mezi ženami jeho krajanka Kristína Néč-Lapinová.

VALACHY MAN se pravidelně koná u vodní nádrže Na Stanoch v Novém Hrozenkově v Beskydech Foto: archiv VALACHY TOUR
Přes extrémní počasí na triatlonu VALACHY MAN závodilo přes 800 sportovců, vyhrál Slovák Jurkovič

Předpověď počasí slibovala na pátek teplotní rekordy, sportovci se přesto nenechali odradit. Do závodu se jich zapojilo rekordních 830 – téměř 580 dospělých a k tomu takřka 250 dětí. VALACHY MAN tak potvrdil pozici největšího veřejného sprint triatlonu s intervalovým startem v zemi.

„I když dopoledne bylo až 37°C, před startem se počasí umoudřilo, slunce občas překryly mraky a začal pofukovat vítr, což vytvořilo slušné klima. Vše se obešlo bez problémů,“ ujistil prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

„Počasí? V pohodě. Aspoň jsem si otestovala, jaké podmínky mě čekají na Havaji,” usmívala se vítězná žena Kristína Néč-Lapinová, kterou v říjnu čeká cesta na Mistrovství světa v Ironmanu.

„Kdo závodí častěji, je na extrémní podmínky zvyklý. Musíte hlavně dobře doplňovat tekutiny. Já jsem byl spokojený, že díky počasí bylo v lese na rozdíl od loňska sucho a trať byla příjemně rychlá. Super závod, jsem spokojený,“ doplnil Ondřej Fojtík, jenž v rámci VALACHY TOUR pravidelně obsazuje přední příčky a i na VALACHY MANovi patřil k adeptům na medaili.

Nakonec jej o 20 vteřin překonal další favorit, čerstvý držitel třetího místa z evropského šampionátu v kros triatlonu Tomáš Jurkovič. „Trať, přestože krátká, byla náročná a nadchla mě úžasná atmosféra. Tolik diváků a závodníků jinde málokde bývá, to jsem ještě nezažil,“ konstatoval v cíli Tomáš Jurkovič.

Součástí VALACHY MANa byly opět i závody dětí. Startovní listina čítající 250 míst byla předem obsazená. „V době počítačových her to považuji za malý zázrak a příslib do budoucna. Jak známo, kdo jednou zkusí triatlon, už u něj zůstane,“ pochvaloval si nejznámější český Ironman Petr Vabroušek, který se VALACHY MANa pravidelně účastní, i když distance jsou pro něj jako specialistu na dlouhé tratě neobvyklé a nevýhodné. I přes nízké ambice nakonec obsadil 11. místo, ve své věkové kategorii byl třetí. „Jezdím pravidelně s celou rodinou a s potěšením sleduji, jak rok od roku účastníků přibývá. VALACHY MANa je unikátní závod svého druhu nejen v českém měřítku,“ ocenil Vabroušek.

To potvrdil i moderátor VALACHY MANa, televizní redaktor Stanislav Bartůšek, jenž má díky profesi „sježděnou“ řadu akcí v Česku. „VALACHY MAN zaznamenává rok od roku pokrok ve všech směrech, vidím ho jako jednu ze špičkových akcí v České republice,“ prohlásil Bartůšek, který VALACHY MANa moderoval už potřetí a „práci“ pravidelně spojuje s dovolenou v této části Beskyd. Letos si ji užíval v hotelu Horal ve Velkých Karlovicích a vydatně při tom provětral brusle na místní cyklostezce Bečva.

„Dal jsem si pěkně do těla, v úseku pod Horalem to jede i 35 kilometrů za hodinu, trať je báječná. K tomu ta nádherná příroda kolem! Přes den jsem si užíval sport i turistiku a pak bazén v hotelovém wellness a vířivku, tam jsem byl skoro pořád,“ pochvaloval si Stanislav Bartůšek.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků