Hlavní obsah
Během dopoledne se setkal s primátorem a vedením města a prohlédl si městem zřizované organizace. Foto: KÚ Plzeňského kraje

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil západočeskou metropoli

V rámci pravidelných pracovních cest do regionů navštívil v úterý 3. listopadu předseda vlády Bohuslav Sobotka město Plzeň.

Během dopoledne se setkal s primátorem a vedením města a prohlédl si městem zřizované organizace. Foto: KÚ Plzeňského kraje
Premiér Bohuslav Sobotka navštívil západočeskou metropoli

Během dopoledne se setkal s primátorem a vedením města a prohlédl si městem zřizované organizace. Odpoledne se setkal se členy Rady Plzeňského kraje a zavítal na Západočeskou univerzitu.

Během setkání se členy rady Plzeňského kraje se diskutovalo o finanční podpoře státu při financování zlepšení stavu komunikací II. a III. třídy, které jsou ve vlastnictví krajů.

„Vláda pod vedením premiéra Sobotky je první vládou, která přispěla krajům na opravy silnic nižších tříd. Pro Plzeňský kraj tato podpora činila 415 miliónů korun a na silnicích je to znát,” uvedl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. Hejtman doprovodil předsedu vlády také na Západočeskou univerzitu v Plzni, kde se premiér setkal s vedením univerzity.

Rektor Miroslav Holeček předsedovi vlády stručně představil vývoj univerzity, který označil za mimořádně šťastný pro rozvoj moderních oborů, jako je kybernetika, robotika či mechatronika. Zdůraznil spolupráci technických fakult s tuzemskými i zahraničními průmyslovými firmami.

„Západočeská univerzita je připravena jako celek na příchod čtvrté průmyslové revoluce. To dokládá zejména fungující spolupráce technických a humanitních oborů a také možnost provádět špičkový aplikovaný výzkum ve čtyřech vědeckých centrech,” uvedl rektor.

Premiér se zajímal o počet zahraničních studentů na ZČU a zdůraznil, že v době poklesu demografické křivky je rozvoj této oblasti pro vysoké školy velice důležitý. Prorektor pro studium Ladislav Čepička zmínil, že Západočeská univerzita se účastní vzdělávacích veletrhů ve světě, například v Brazílii, Číně či Vietnamu, a připravuje tzv. double degree programy se zahraničními univerzitami. Hovořilo se rovněž o problematice evropských fondů a nutnosti vytvořit příznivé podmínky pro příchod vědeckých pracovníků ze zahraničí.

Na závěr návštěvy si premiér Sobotka prohlédl laboratoř syntetické biologie na fakultě aplikovaných věd. Vedoucí laboratoře Daniel Georgiev ho seznámil s nedávným mimořádným úspěchem svého studentského týmu – získání osmi medailí na světové soutěži v Bostonu. Mladí vědci zde uspěli s nástrojem, který slouží pro diagnostiku dynamiky rakovinných buněk a umožňuje včas rozpoznat, kdy klasická rakovina přechází do fáze metastáz. Předsedu vlády tento projekt velmi zaujal a popřál badatelům hodně úspěchů při komercionalizaci jejich výzkumné činnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků