Hlavní obsah
Foto: Host Brno

Před kyberútoky nás žádný Firewall neochrání: když zlo likviduje dobro

Firewall Henninga Mankella je moderní krimi, ochranná zeď v PC ovšem zastarává tak, jak postupuje vývoj technologií. S nástupem moderní techniky nastupují i nové, dá se říci i moderní trestné činy. Vše dobré se může ve zlé obrátit, což se velmi často děje. Mankell spojil varování s krimipříběhem.

Foto: Host Brno
Před kyberútoky nás žádný Firewall neochrání: když zlo likviduje dobro

Mnohdy si vůbec neuvědomujeme, kde naše myšlenky, jež jsme dali v plen třeba na twitteru nebo facebooku, poletují, a jakým způsobem nás okolní kyberprostor vtahuje do sebe. Jakékoli přihlášení do sítě si okamžitě stahují zájmové skupiny, nic nezůstává utajeno.

Firewall v naších počítačích by nás měl ochránit před viry, před napadením, ale je to jen iluze. "Ohnivá stěna" už nás dávno pohlcuje. Předčasně zesnulý švédský detektivkář H. Mankell (zemřel v roce 2015) nepsal pouze kriminální zápletky, v románech je hodně z jeho levicového smýšlení, byl značně protiamericky a protiizraelsky založen.

Hodně poukazoval na rasismus ve Švédsku, ale také na elitářskou a příliš tolerantní severskou společnost. Příběhy o komisaři Wallanderovi se dobře čtou, slovy minulého režimu: nastavují zrcadlo.

Anonymní kyberprostor děsí

Kurt Wallander v boji proti těm, kdo využili zranitelnosti moderního digitalizovaného světa. Muž se zastaví u bankomatu, aby si vybral peníze, a nepochopitelně se zhroutí mrtvý k zemi. Vypadá to jako nešťastná náhoda.

V téže době napadnou dvě dospívající dívky taxikáře tak brutálně, že záhy v nemocnici zemře. To už není náhoda, nýbrž jasná vražda. Místní policii, která dívky okamžitě zadrží, šokuje jejich lhostejnost a necitelnost. Krátce poté postihne kraj Skane rozsáhlý výpadek proudu. Když však do trafostanice u Ystadu dorazí technik energetické společnosti, čeká na něj děsivé překvapení.

Komisař Kurt Wallander je přesvědčený, že všechny tyto události spolu nějak souvisejí. Jenže stopy vedou k jistému počítači a komisař není zrovna fanouškem moderní techniky. Musí se spolehnout na jiné, což se mu vůbec nezamlouvá. Wallander ví, že čas nemilosrdně ubíhá. Případ nabírá katastrofických rozměrů, pachatel se ukrývá v anonymitě kyberprostoru a před policií je neustále o krok napřed...

Vydal Host Brno.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků