Hlavní obsah
Foto: Adam Halmoši

Pelléova vila slaví a láká na unikátní sbírky, vstupné zdarma

Pelléova vila slaví 10 let své existence. Už od soboty 7. prosince je vstupné zdarma. Přijďte se podívat na jedinečnou sbírku Afrického umění a Jiřího Anderleho. Program najdete na stránce http://www.galerieanderle.cz/. Vstupné bude zdarma po celý prosinec.

Foto: Adam Halmoši
Pelléova vila slaví a láká na unikátní sbírky, vstupné zdarma

Pelléova vila byla pro většinu obyvatel Prahy 6 dlouho známa jako mateřská školka. Protože byl objekt ve velmi zchátralém stavu, rozhodla se MČ Praha 6 pro jeho rekonstrukci.

V roce 2003 byla dokončena zdařilá rekonstrukce této neorenesanční vily s bohatou štukovou a sgrafitovou výzdobou a byla pronajata obecně prospěšné společnosti Pelléova vila za účelem provozování galerie. Vila byla postavena v roce 1890 podle návrhu arch. Rudolfa Koukola a později pojmenována podle francouzského generála M.C.J. Pellého (1863 - 1924), který byl náčelníkem francouzské vojenské mise v ČSR, náčelníkem hlavního štábu a v roce 1919 hlavním velitelem československé armády.

Vzhledem k tomu, že ve stejné době bydlel v této vile, byla mu v roce 1995 na vstupní fasádě odhalena pamětní deska. Vila včetně koníren a zahrady je pro svou uměleckou hodnotu zařazena do seznamu kulturních památek hl.města Prahy. Vilu získala do nájmu obecně prospěšná společnost Pelléova vila, jejímiž zřizovateli jsou Městská část Praha 6 a Nadace Milady a Jiřího Anderlových. V Pelléově vile je stálá sbírka afrického umění a retrospektiva díla Jiřího Anderleho. Mimo to se v Galerii pořádají pravidelně čtyřikrát do roka výstavy především mladých umělců - grafiků i malířů.

Až do konce roku 2009 byly v Pelléově vile realizovány veřejné rozhlasové nahrávky s názvem Dva v Africe. Těmito pořady slovem provázeli pánové Jiří Anderle a Jiří Suchý. Na každý z pořadů byl přizván host, např. Jiří Menzel, Jiřina Jirásková, Jiří Srnec, Ondřej Havelka, Marek Eben a další. Objekt Pelléovy vily včetně přilehlé zahrady  si lze pronajmout i ke komerčním účelům. Galerie Anderle se po více než sedmi letech své činnosti  pomalu ale jistě stává kulturním stánkem, který plní své nezastupitelné místo v kulturním prostředí Prahy,  především Prahy 6.  Vznikl  tak ojedinělý kulturní projekt, který nabízí návštěvníkovi průřez africkým uměním v průběhu několika století a konfrontaci umění Afriky se současným uměním. 

Vila je situována v rozlehlé zahradě  rezidenční čtvrti Bubeneč,  v těsném  sousedství dalších architektonicky krásných vil,  které v současné době slouží převážně diplomatickým účelům. Do galerie se lze velmi jednoduše dostat  metrem  A do stanice metra Hradčanská, odkud je  galerie vzdálena cca  300 metrů. Cesta do galerie je značena velmi dobře Městským informačním systémem.

Program a kompletní informace na www.galerieanderle.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků