Hlavní obsah
Rentgenový snímek úspěšně zhubnuté pacientky. Foto: Archiv Výzkumného obezitologického centra LF OU.

Ostravská univerzita chystá přednášku věnovanou výzkumu a léčbě obezity

Únorové Science Café Ostravské univerzity nabídne populární téma, kterým je výzkum a léčba nadváhy a obezity. Mohou za nadváhu a obezitu jen geny nebo je to pouze otázka zdravého životního stylu? Jak se obezita léčí a jaké jsou aktuální trendy ve výzkumu a léčbě obezity? Proč je tolik lidí obézních?

Rentgenový snímek úspěšně zhubnuté pacientky. Foto: Archiv Výzkumného obezitologického centra LF OU.
Ostravská univerzita chystá přednášku věnovanou výzkumu a léčbě obezity

Pokud vás debata na toto téma láká, zveme vás 11. února 2015 v 18.00 hodin do ostravského klubu Atlantik na přednášku s názvem Výzkum a léčba obezity: kam dnes kráčíme?, kterou v rámci Science Café pořádá Ostravská univerzita. 

Přijďte si neformálně popovídat o tom, proč některým lidem na těle vznikají faldíky tuků, které často přerostou do rozměrů takových, že již ohrožují jejich život. Pojďte zjistit, co všechno dnešní věda o obezitě ví a jak lze obezitu léčit. Přednášet bude dr. Marek Bužga z Ústavu fyziologie a patofyziologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity. 

Vstup je zdarma.

Když se řekne obezita...

Když se řekne obezita, každý si sáhne na svůj faldík na břiše a v mysli mu vytane tuk. Tuková tkáň bezesporu výrazně ovlivňuje náš organismus a dnes ji považujeme nejen za izolační vrstvu, ale za další část endokrinního systému.

Mechanismy vzniku obezity jsou velmi široké a pestré. Od objevu prvního genu, souvisejícího s obezitou, a stejně tak hormonu leptinu, uběhlo 25 let. V současnosti máme velké množství informací, které vytvářejí obraz komplikovaných vztahů metabolických drah, genových defektů a velkého množství hormonů a signálních molekul, které se účastní přenosů informací při odpovědi buněk na změnu prostředí.

Ukazuje se, že mnohé z těchto hormonů produkuje nejen tuková tkáň, ale i trávicí trubice. Trávicí trubice je protkána velkým množstvím neuronů a endokrinních buněk, které ve spolupráci s naším mozkem vytvářejí strukturovanou síť, která řídí naše jídelní chování a ovlivňuje výrazně příjem i výdej energie našeho těla. Svým způsobem se dá říci, že mozková nervová centra a jejich kooperace se zažívacím traktem a tukovou tkání jsou klíčem k pochopení mechanismu, který vede k tomu, že jedinec ztrácí kontrolu nad svým metabolismem a končí jako obézní pacient. 

Paradoxně, přes množství poznatků o mechanismech vzniku obezity a možných intervencích, počet obézních celosvětově roste. V Česku je výskyt obezity ve věku 18 - 75 let u mužů 23procentní, u žen 21procentní. Nadváhou trpí 64 procent mužů a 49 procent žen. Obezita zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění, např. diabetu mullitu, hypertenze, ischemické choroby srdeční či cévní mozkové příhody. 

Cílem přednášky je ukázat, že za nadváhou a obezitou nejsou jen geny, ale celá složitá síť vztahů v organismu a vlivů z našeho okolí. S tím bude souviset i představení pokročilých a unikátních výzkumných metod používaných pří léčbě obézních pacientů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků