Hlavní obsah
Realizační tým Foto: Kamil Kopecký

Olomoucká interaktivní přednáška seznámila děti s riziky sociálních sítí

Ve středu 3. prosince proběhla pod vedením lektorů projektu E-Bezpečí v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci interaktivní přednáška pro děti nazvaná Rizika sociálních sítí aneb Co vám ve škole neřekli. Zúčastnilo se jí více než 90 dětí ve věku 8 - 12 let.

Realizační tým Foto: Kamil Kopecký
Olomoucká interaktivní přednáška seznámila děti s riziky sociálních sítí

„Vzhledem k tomu, že jsme se v rámci této aktivity zaměřili na děti 1. stupně ZŠ, rozhodli jsme se celou akci pojmout jako sérii interaktivních workshopů, v rámci kterých se děti učily základním dovednostem pro bezpečné používání sociálních sítí, " uvedl Kamil Kopecký, vedoucí projektu
E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Děti se například naučily, jak si vytvořit silné heslo, jak rozpoznat falešný profil od profilu skutečného, jak se zachovat v situaci, kdy se stanou oběťmi kyberšikany, jak na sociální síti nahlásit závadný obsah k blokaci apod. Veškeré znalosti a dovednosti si žáci osvojovali aktivně, sami hledali řešení problémových situací, bez problému udrželi v průběhu téměř dvouhodinového maratonu pozornost a plnou soustředěnost na vybraná témata,” dodal Kopecký.

Žáci byli v průběhu akce rozděleni do skupin, které plnily úkoly na celkem šesti stanovištích. Plynulý chod pak kromě lektorů E-Bezpečí zajišťovali také studenti pedagogické fakulty.

Studentka učitelství českého jazyka a společenských věd Pavla Střílková komentuje svou zkušenost s prací s dětmi takto: „Práce s dětmi mě baví, nabíjí energií a jinak tomu nebylo ani v Dětské univerzitě. S dětmi se zažívá pokaždé jiná situace, takže jsem se mohla obohatit o další zajímavé zkušenosti, které se mi jednou budou určitě hodit.”

Kolegyni pak doplnila studentka Zuzana Zdražilová: „Při práci s dětmi nejste vy těmi přednášejícími, naopak, děti přednášejí vám. Proniknout do jejich světa pro vás může být velmi cenné.”

„V loňském roce, kdy jsme přednášku pro takto malé děti realizovali poprvé, jsme si ověřili, že sociální sítě (např. Facebook) využívají i velmi malé děti," uvádí René Szotkowski, lektor projektu E-Bezpečí. Zároveň dodal: ”Je běžné, že si i dítě ve věku 10 let vytvoří na Facebooku svůj profil - a dobře ví, že je používání Facebooku povoleno až od 13 let věku! Bohužel není absolutně připraveno na možná rizika, kterým může být v těchto prostředích vystaveno. Úkolem preventivních programů E-Bezpečí je pak nenásilným způsobem děti na tato rizika upozornit a naučit je, jak se účinným způsobem bránit.”

Na realizaci akce spolupracovali také policisté z oddělení informační kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, kteří se zaměřují na vyšetřování případů spojených právě se zneužíváním internetových služeb. Ti dětem vysvětlili, jakým způsobem vyšetřování případů např. v prostředí internetu probíhá, na co si dávat ve virtuálním prostředí pozor a jak je důležité zveřejňovat na internetu pouze ty informace, které není možné proti dítěti zneužít.

Přednáška Rizika sociálních sítí je součástí projektu Dětské univerzity Univerzity Palackého.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků